1399/5/5 يكشنبه ذوق و خلاقیت کتابدار هرمزگانی راهکاری برای غلبه بر شرایط سخت ناشی از کرونا کتابخانه‌های عمومی در روزهای اوج شیوع کرونا و وضعیت قرمز شهرهای هرمزگان، بازهم بهترین مکان برای آرامش و تسلی کتابداران کتابخانه‌های عمومی این استان شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان از زمان شیوع ویروس کرونا و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس و تا امروز که هرمزگان در وضعیت هشدار قرار دارد، کتابخانه‌های عمومی این استان همچنان به روی کتاب‌خوانان تعطیل است.
کتاب‌خوانانی که تا پیش از این روزانه حداقل نصفی از روز را در کتاب‌خانه‌ها سپری می‌کردند اما این روزها بازهم کتاب، قصه‌ و داستان‌های دلنشین این یار دیرینه انسان در فضای مجازی، همدم آن‌ها شده و برای عبور از تنگناهای این بیماری خطرناک با مطالعه کتاب از دل صفحات مجازی گوشی‌های خود در اندیشه غلبه برآن هستند.
عدم ارائه خدمات حضوری به کتابخوانان در این روزهای بی‌قرار ، فرصتی شده است تا کتابداران هرمزگانی خلاقیت خود را به کار گیرند و شرایط را برای بازگشایی مجدد و استقبال جانانه از اعضای کتابخوان فراهم کنند.
فعالیت تعدادی از کتابداران که حکایت از دلتنگی آنان برای همنشینان یارمهربان دارد امید و انگیزه‌ای است مضاعف تا این روزهای سخت هشدار و وضعیت هرمز را تاب بیاورند.
زینب اشکنانی از کتابداران فعال و خوش ذوق هرمزگانی است که از سال 1396 در کتابخانه عمومی امیرالمؤمنین (ع) روستای بندرمقام شهرستان بندرلنگه همدم و یاور کتابخوانان اهالی روستای باصفای بندرمقام شده است.
وی از دلتنگی خود برای اعضا و محیط پررفت و آمد کتابخانه حکایت میکند و ادامه می‌دهد: زمان قبل از شیوع ویروس کرونا، محیط کتابخانه لذت بخش‌ترین مکان برای اهالی روستا به ویژه اعضای کودک بود که الان به محیطی خالی از هیاهو تبدیل شده است.
اشکنانی افزود: در این دوران سخت ارتباط خود را با کتابخوانان قطع نکردم و از ظرفیت فضای مجازی در راستای ترویج کتابخوانی و ایجاد آرامش در آنان استفاده و برنامه‌های مختلفی همچون مسابقات نقاشی، قصه گویی عروسکی، معرفی کتاب و ... برای آنان اجرا می‌شود.
 
مسئول خلاق کتابخانه عمومی امیرالمؤمنین تصریح کرد: در راستای برگزاری باشکوه و شرکت حداکثری اهالی روستا در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در منزل اعضا حضور می‌یافتم و آنان را برای شرکت در این جشنواره آماده می‌کردم.
گفتنی است ذوق و خلاقیت مسئول کتابخانه عمومی امیرالمؤمنین (ع) و وظیفه شناسی ایشان در این شرایط سخت دست مایه‌ای شد تا فضای داخل و بیرون کتابخانه با قلم ایشان روح و جانی دوباره بگیرد و طرح های زیبا و خلاقانه بر روی دیوار کتابخانه زینت بخش فضا گردد و شرایط برای استقبال شایسته از اعضا فراهم گردد.
گفتنی است کتابخانه عمومی امیرالمؤمنین روستای بندرمقام شهرستان بندرلنگه با زیربنای 65 متر در سال 1382 تأسیس شده است و در حال حاضر دارای 4600 نسخه کتاب و مجهز به بخشهای مخزن، سالن مطالعه، بخش نشریات و بخش کودک می‌باشد.

 
 [PageVisit]