1399/2/28 يكشنبه طی گفتگویی با مسئول کتابخانه عمومی رسول اکرم (ص) روستای دوربنی شهرستان قشم مطرح شد: کتاب خواندن قرنطینه نمی‌شناسد مسئول کتابخانه‌ی عمومی رسول اکرم (ص) دوربنی در اقدامی خلاقانه کتابخانه را به درب منزل اعضا برد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه‌های عمومی هرمزگان نیز مانند سایر کتابخانه‌های سراسر کشور تعطیل شده است.

علی پاکروان، مسئول کتابخانه عمومی رسول اکرم (ص) روستای دوربنی طی گفتگویی با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: برای ترویج فرهنگ کتابخوانی روستا در این چندسال بسیار تلاش کردم و تازه اول راه هستم؛ نمی خواستم این قرنطینه کودکان را از کتاب و کتاب خوانی دور کند و مجبور بودم کاری بکنم.
این کتابدار در ادامه افزود: اعضای فعال کتابخانه ام که عمدتاً کودکان هستند و در بین آنها اعضایی داشتم که در ماه بیش از ۵۰ کتاب می‌خواندند و هر روز از من می پرسیدند کی میتوانیم دوباره کتاب ببریم.

وی ادامه داد: خیلی از این شرایط پیش آمده ناراحت بودم و باید کاری میکردم که کتاب به دستشان برسانم و تنها کاری که میتوانستم بکنم این بود که وسیله نقلیه شخصی خود را به کتابخانه سیار تبدیل کنم و کتابهایی را که اعضاء از طریق فضای مجازی، سفارش داده بودند را به درب منزلشان می بردم.
مسئول کتابخانه عمومی رسول اکرم (ص) در ادامه بیان کرد: در راستای افزایش امید اجتماعی و آگاهی عمومی اعضاء و والدینشان، بروشوری را طراحی کردم که شامل نکات روانشناسی و رعایت موارد بهداشتی برای والدین و فرزندانشان بود که به آنان می‌آموخت در ایام قرنطینه چگونه باید با فرزندان خود رفتار کنند تا از آسیبهای رفتاری و اجتماعی به ذور باشند.

ولی کتابخوانی تعطیل نشده و در روستای محرومی که کتاب در هیچ جایی غیر از کتابخانه یافت نمی شود،کتابدار روستا به طور خلاقانه ای کودکان روستایش را از کتابخوانی محروم نکرد. او کتاب های پر طرفدار و با کیفیت کودک را در ماشین خود ردیف کرده و با رعایت کامل موارد بهداشتی، کتاب را به اعضای فعال خود رسانده است.
 [PageVisit]