1399/2/15 دوشنبه طی اقداماتی بشر دوستانه؛ مسئول کتابخانه عمومی آل طاها بیکاه در صف اول مبارزه با بیماری کووید 19 قرار گرفت مسئول کتابخانه آل طاها بیکاه ضمن گفتگویی با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان به فعالیتهای فرهنگی انجام شده در دوران قرنطینه پرداخت. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، مهدی داوری، مسئول کتابخانه عمومی آل طاها بیکاه  از اجرای برنامه های فرهنگی متنوع با محوریت کتاب در فضای مجازی خبر داد.
داوری بیان کرد: کتابداران به عنوان عنصری ارزشمند در ترویج فرهنگ در ابعاد مختلف نیاز اساسی جامعه محسوب میشوند و مطمئناً قدم و خیز کتابداران در راستای اهداف کتابخوانی میتواند فردا و آینده را روشن تر از امروز کند. ما کتابداران به عنوان شخصیتهای فرهنگی باید در شرایط های مختلف، آماده خدمت رسانی به جامعه باشیم؛ چراکه غفلت ما در اندک زمانی میتواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد.
وی افزود: با شیوع ویروس کرونا و در راستای استفاده از فرصت پیش آمده و برنامه ریزی برای مردمی که خانه نشین شده اند اقدام به راه اندازی گروه و کانالهای مجازی در اغلب روستاهای بخش بیکاه نمودم تا علاوه بر اعضای کتابخانه، عموم مردم بتوانند از مطالب این گروهها استفاده کنند.از این طریق مسابقات نقاشی، دلنوشته در ایام قرنطینه، رعایت نکات بهداشتی و پویش معرفی کتاب و هر خانه یک کتابخانه برگزار گردید. نکته جالب و زیبای فضاهای مجازی این بود که ما میتوانستیم در کسری از زمان با افراد زیادی ارتباط برقرار کنیم و آنان را برای شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ترغیب کنیم.

اجرای
  طرح «هر خانه یک  کتابخانه»

داوری گفت: در اجرای طرح «هر خانه یک کتابخانه»، اعضای کتابخانه که عضو کانال و گروه های کتابخوانی هستند کتابهای خوانده شده خود را با دوستان به اشتراک میگذارند. با استقبال گرم اعضا و مردم از این طرح، فایلهای صوتی و نسخه الکترونیکی کتابهای معرفی شده در گروههای مختلف به اشتراک گذاشته میشود تا علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی بتوانند از آن استفاده کنند.

راه اندازی کارگاه تولید ماسک، دستکش و گان پزشکی به دست بانوان کتابخوان شهر بیکاه

مسئول کتابخانه عمومی آل طاها بیکاه از تشکیل کارگاه تولید ماسک به دست بانوان کتابخوان عضو کتابخانه های عمومی شهرستان در سطح شهر بیکاه خبر داد.
وی بیان کرد: راه اندازی این کارگاه با همکاری سایر اداره ها صورت گرفت و با حضور پرشور و استقبال گرم بانوان کتابخوان این شهر همراه بود و بنده نیز به عنوان رابط عمومی کارگاه در صف اول مبارزه با این بیماری قرار گرفتم. در این کارگاه تولیدی، روزانه بیش از 1000 ماسک، دستکش و گان پزشکی تولید می شود که بعد از ایزوله و بسته بندی با اولویت بندی کارگران و مغازه داران بهداری و کشاورزانی که مشغول به کار هستند به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می گیرد.
داوری ادامه داد: گفتنی است اعضای کتابخانه عمومی آل طاها بیکاه و کتابخوانان شهرستان بصورت خودجوش برای سهیم شدن در این کار نیکو نام نویسی کردند و در دو شیفت صبح و عصر با انگیزه بالا مشغول به فعالیت هستند.
شاداب سازی فضای بیرونی - تجهیزات و تعمیرات کتابخانه
در اوقات قرنطینه فرصت خوبی بود تا بتوانیم حال و هوایی متفاوت به کتابخانه بدهم تا اعضا با ورود به کتابخانه از فضای زیبای آن لذت ببرند.  اجرای طرح چهار فصل بر دیوار ورودی کتابخانه، تجهیز و تعمیرات کتابخانه شامل تعویض ایزوگام و رنگ آمیزی سالن مطالعه و میزهای مطالعه از جمله کارهایی بود که در این ایام انجام شد.

معرفی  دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بین اعضای کودک و نوجوان با حفظ فاصله گذاری اجتماعی
مسئول کتابخانه عمومی آل طاها بیکاه افزود: در ایام بیماری کرونا فضای مجازی بهترین ابزار برای جشنواره رضوی و برنامه های فرهنگی میباشد ازآنجایی که توان مالی همه اقشار جامعه اجازه داشتن گوشی هوشمند را ندارد بر آن شدیم تا با رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی  با تهیه بروشورهای  معرفی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و شیوه شرکت در این مسابقه، بین آنان توزیع و منابع مسابقه به آنها معرفی شد.
داوری ادامه داد: بر خود لازم میدانم از عبدالرسول قنبری، بخشدار بیکاه؛ اکبر عیدی، شهردار بیکاه؛ مصطفی ارزه گر، مسئول  اجرایی موسسه همیاران توانبخشی شهرستان رودان و سروان احمدی، فرمانده پایگاه مقاومت امام حسین (ع) بیکاه  که در گند زدایی بخش و اطلاع رسانی مردم، سخت کوش بودند و جناب آقای صادقی، نقاش کتابخانه که با تخفیف ویژه و خاص، رنگ آمیزی کتابخانه را انجام دادند و  همچنین مسئولین کانونهای مساجد روستای اسلام آباد- روستای سکل - شهر بیکاه و روستای کهنشوئیه و تمامی عزیزانی که به هر نحو در این جنگ بیولوژیک کمک و پشتیبان برنامه های کتابخوانی و دهمین جشنواره رضوی بودند و هستند تشکر کنم.

 
 [PageVisit]