1399/6/23 يكشنبه همزمان با سالروز شهادت امام سجاد (ع)؛ برگزاری نشست علمی کارکرد دعا در سیره سیاسی امام سجاد (ع) با همکاری کانون مساجد استان هرمزگان نشست علمی کارکرد دعا در سیره سیاسی امام سجاد (ع) با حضور مدیرکل کتابخانه‌ای عمومی استان هرمزگان، رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه و رئیس بنیاد نهچ البلاغه استان هرمزگان در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، نشست علمی کارکرد سیاسی دعا در سیره سیاسی امام سجاد (ع) با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ حجت الاسلام و المسلمین محمدصادق کفیل، رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه و حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر میرزایی، رئییس بنیاد نهج البلاغه استان هرمزگان با مشارکت کانون مساجد استان برگزار شد.
کنگره امام سجاد (ع) فرصت و ظرفیت مناسبی برای معرفی امام سجاد (ع) به مردم و به ویژه نسل جوان می‌باشد
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن تقدیر از مشارکت کانون مساجد استان در برگزاری نشست علمی، کنگره امام سجاد (ع) را فرصت و ظرفیت مناسبی برای شناساندن خصایص و ویژگیهای امام سجاد (ع) و معرفی کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه به همگان و به ویژه نسل جوان دانست.
وی ادامه اد: با کنکاش و بررسی سیره معصومین (ع)، شاهد روشهای متفاوتی در سبک زندگی امامان معصوم خواهیم بود؛ به عنوان مثال امام علی (ع)، 25 سال سکوت کردند، امام حسن (ع)، صلح را برگزیدند، امام حسین (ع) قیام کردند، امام سجاد روش دعا را برگزیدند و امام باقر (ع) و امام صادق (ع)، کار علمی و فرهنگی انجام دادند. اما سیره کدام یک از امامان درست و صحیح بوده و کدام را باید به عنوان اصل برتر برگزینیم؟
حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: بدون تردید تمام این سیره‌ها، با وجود سبک متفاوتشان، اصل برتر و مکمل یکدیگر هستند؛ چرا که همگی در خدمت حفظ دین و اسلام عمل کرده‌اند. اصل حفظ دین و اسلام، قالبها و سنگرهای متفاوتی دارد و هر امام با توجه به شرایط موجود و مقتضیات زمانی، به گونه‌ای متفاوت عمل کرده‌اند تا بتوانند به رسالت خویش، جامه‌ی عمل بپوشانند.
وی تصریح کرد: نقش دعای امام سجاد (ع) در شرایط خفقان رهبری آن بزرگوار، مانند قیام امام حسین (ع) تأثیرگذار بوده است. تدوین صحیفه سجادیه که به اخت القرآن معروف است اقدامی بسیار بزرگ و شایسته است و باید کاری کرد که این اثر جاودانه بیشتر در بین مردم شناخته شود و نسل جوان از این معدن ارزشمند معارف، بهره بگیرند.
امام سجاد (ع) با ادبیات معنوی خود توانست سیره رسول خدا (ص) را احیا کند
حجت الاسلام و المسلمین کفیل با حضور در این نشست بیان کرد:خدا را شاکریم که در ایام شهادت امام سجاد (ع)، اقدام اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به عنوان سازمان تأثیرگذار علمی در برگزاری این نشست علمی و فاخر، سبب آشنایی مخاطبین با سیره و سبک زندگی امام سجاد (ع) خواهد شد.
وی ادامه داد: اگر انسان بخواهد مؤثر و جریان ساز باشد باید در نظام زندگی، زمان شناس باشد؛ چرا که رمز موفقیت در هر حرکتی، زمان شناسی است. چه بسا، گامهای خوبی برداشته شده ولی چون در زمان مناسب اتفاق نیفتاده نه تنها مفید و دارای اثرات مثبت نبوده است؛ بلکه به صورت یک آسیب عمل نموده است.
حجت الاسلام و المسلمین کفیل افزود: در سیره اهل بیت هم همین گونه بوده است و به همین دلیل ما نمی‌توانیم بگوییم چرا ائمه به شیوه‌های خاصی عمل نکردند؛ چرا که امامان معصوم ما، زمان شناس، جامعه شناس و کاردان بودند و درک بالایی از موقعیت سیاسی زمان خود داشتند و بهترین سبک و روش را با توجه به شرایط موجود در جامعه انتخاب می‌کردند.
رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه تصریح کرد: زمان حکومت امام سجاد (ع)، سخت‌ترین و بدترین شرایط در تاریخ امامت جامعه اسلامی بوده است و امام سجاد (ع)، امامت را در بدترین شرایط ممکن به صورت پنهانی، بسیار سخت و با تقیه شدید عهده‌دار شدند. در این شرایط ویژه، افراد برای نزدیک شدن به دربار و حاکمیت از اهل بیت دوری می‌کردند؛ اما امام سجاد (ع) گاهی 4 الی 5 روز با یک نفر صحبت می‌کردند تا در آنان تغییر ایجاد کنند و برای متحول شدن آنان دعا می‌کردند.
وی افزود: در زمان حاکمیت امام سجاد (ع) که سراسر اختناق، فساد، لهویات و شبهات بود، دین در بین افراد بنی هاشم نیز کمرنگ شده بود و نیاز به آموزش جدی معارف دینی داشتند و امام سجاد (ع) با صبر و بردباری خود به صورت چهره به چهره و نفر به نفر، آموزشهای لازم را ارائه می‌داد تا بتواند سیره رسول خدا را احیا کند.
ایشان کتاب صحیفه سجادیه را از آثار ارزشمندی دانست که متن آن، متنی تغییردهنده است که برای هر تغییر و حرکتی، یاری رسان است و جامعه را رشد می دهد و از گناه، لهویات و شبهات پاک می‌کند.
کنکره امام سجاد (ع) از افتخارات استان هرمزگان است که توانسته نام هرمزگان را در قالب معنویت به جهانیان، معرفی نماید
رئیس بنیاد نهج البلاغه استان هرمزگان، کنگره امام سجاد (ع) را از افتخارات استان هرمزگان معرفی کرد که توانسته است نام هرمزگان را در قالب معنویت به جهانیان معرفی نماید.
وی بیان کرد: کتابهای گوناگونی در دنیای اسلام وجود دارند که می‌توانند راهگشایی برای انسان‌ها باشند، اما در این بین قرآن، صحیفه سجادیه و نهج البلاغه جزء کتاب‌هایی محسوب می‌شوند که می‌توان آن‌ها را به نوعی چراغ راه دانست و برای رسیدن به حوائج و یا سعادت در هر دو جهان از آن‌ها بهره جست.
حجت الاسلام و المسلمین میرزایی افزود: صحیفه سجادیه شیوه درست دعا کردن را به افراد آموزش می‌دهد؛ چرا که امام سجاد (ع) که وصل به منبع عظیم وحی بوده‌اند، شیوه درست دعا کردن را می‎دانستند و در این اثر ارزشمند به شیوه‌های صحیح به دعا و راز ونیاز با خداوند پرداخته‌اند.
وی ادامه داد: پیامهای متفاوت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در صحیفه سجادیه وجود دارد و این نشان می‌دهد که امام سجاد (ع) در عصر خفقان بنی امیه حکومت می‌کرده است و با توجه به شرایط موجود، برای روشنگری و مدیریت جامعه، شیوه دعا کردن را انتخاب کرده بود تا بتواند به اهداف خود برسد.
امام سجاد (ع) به جهانیان یاد می‌دهد که دعا صرفاً طلب نیاز و صحبت با خداوند نیست؛ بلکه حاکی از آن است که خداوند باید در تمام شئونات سیاسی، اقتصادی، دینی، اجتماعی و ... حضور داشته باشد تا برکت و ویژگیهای منحصر به فرد انسانی تجلی یابد.
ایشان تصریح کرد: صحیفه سجادیه هم صلح امام حسن (ع)، هم قیام امام حسین (ع) و هم علوم صادقین است و همه اینها را در دل خود جای داده است. دعاهای امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه، تکلیف‌زا هستند و به ما تکلیف می‌دهند و وظیفه همه ما این است که جامعه اسلامی را تقویت کنیم و اگر جامعه به عطر معنویت، معطر نگردد به سمت انحرافات کشیده خواهد شد. 
 [PageVisit]