1399/6/23 يكشنبه نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس طی نشسستی با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان مطرح کرد: با جدیت تمام پیگیر وضعیت معیشتی کتابداران و اختصاص بودجه به پروژه‌های ناتمام نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خواهم بود نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی طی نشسستی با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به بررسی موانع و مشکلات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت.
به گزارش روابط عمومی ادراه کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، احمد مرادی، نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با حضور در اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، دیدار و مسائل و مشکلات پیش روی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را بررسی نمود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، طی این نشست، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، شاخص‌های کتابخانه‌ای در هرمزگان از سال 1396 تا کنون را رو به بهبود دانست و بیان کرد: خوشبختانه در طول 4 سال اخیر در کلیه شاخص‌های کتابخانه‌ای رشد داشته‌ایم ولی همچنان تا رسیدن به وضعیت مطلوب و ایده آل، فاصله زیادی با قی مانده است.
وی با اشاره به پروژه کتابخانه مرکزی بندرعباس بیان کرد: عملیات احداث کتابخانه مرکزی بندرعباس به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی جنوب کشور از سال ۸۷ در زمینی به وسعت هفت هزار مترمربع در قالب پنج طبقه و بخش‌های کودک، هرمزگان شناسی، مخزن جامعه کتاب، نابینایان و ناشنوایان، پژوهشگران و محققین، نگهداری کودکان‌، سالن مطالعه و غیره آغاز شده و اکنون با گذشت بیش از یک دهه، هنوز به بهره برداری نرسیده است.
وی در خصوص عدم تخصیص اعتبار به پروژه‌های عمرانی، توضیحاتی ارائه داد و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اعتبار عمرا‌نی به‌صورت متمرکز در اختیار ندارد و تنها به‌عنوان بهره‌بردار نسبت به تجهیز منابع و تأمین نیروی انسانی اقدام می‌کند؛ بنابراین تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی استان از محل اعتبارات استان ضروری است.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خرسندی از فعالیت و زحمات کتابداران در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ضرورت ارتباط بیشتر نمایندگان با مجموعه کتابخانه‌ها، کتابداران را طلایه داران فرهنگ دانست و بیان کرد: کتابداران نقش حساس و ویژه‌ای در ارتقاء فرهنگ به ویژه فرهنگ کتابخوانی در جامعه دارند و باید انگیزه‌های لازم برای عملکرد بهینه آنان ایجا شود.
وی بهبود وضعیت معیشتی کتابداران را از مهم ترین عوامل در این زمینه دانست و بیان کرد: با جدیت تمام، پیگیر افزایش حقوق و بهبود وضعیت معیشتی کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مجلس خواهم بود.
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، ساخت، تجهیز و تکمیل کتابخانه‌های ناتمام را از عوامل مهم در ایجاد زیرساختهای فرهنگی در جامعه دانست و بیان کرد: در صورتی که زیرساختهای مطالعه و کتابخوانی در جامعه فراهم باشد مردم به کتاب و کتابخوانی روی خواهند آورد.
مرادی در زمینه پیگیری اختصاص اعتبار به ساخت و تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی بندرعباس و کتابخانه عمومی کلنگ زده شده در شهر رویدر بندرخمیر قول مساعد داد و مقرر شد در آینده، بازدیدی از کتابخانه مرکزی بندرعباس داشته باشند تا از نزدیک در جریان رشد فیزیکی این مرکز فرهنگی قرار گیرند.
گفتنی است نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی در پایان از کتابخانه عمومی آیت الله طالقانی (ره) بندرعباس، بازدید و ضمن گفتگو با کتابداران و کارشناسان به عضویت این کتابخانه درآمد.
 
 [PageVisit]