1399/6/12 چهارشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و اهالی کتاب و کتابخوانی نشست کتاب خوان اختصاصی فرمانداران با حضور فرمانداران و رؤسای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستانهای بندرعباس، حاجی آباد، میناب و معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شهرستان قشم با اشتراک گذاری 4 کتاب به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، نشست کتاب خوان اختصاصی فرمانداران استان هرمزگان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ عزیزالله کناری، رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی و فرماندار شهرستان بندرعباس؛ مجید سلحشور، رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی و فرماندار ویژه شهرستان میناب؛ حمید جهانگیری، رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی و فرماندار شهرستان حاجی آباد؛ وحید حمایتی، معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شهرستان قشم و اهالی کتاب در فضای مجازی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن تقدیر از حضور و استقبال فرمانداران از برگزاری فعالیتهای فرهنگی با محوریت ترویج فرهنگ کتابخوانی بیان کرد: بدون تردید فرهنگ جایگاه خاصی در جامعه دارد و مهمترین و ارزشمندترین عنصر فرهنگ، کتاب است. کتاب نشانه پویایی، سرزندگی و بالندگی یک جامعه است و جامعه ای که با کتاب انس بیشتری داشته باشد، زنده‌تر، پویاتر و متمدن‌تر است.
وی ادامه داد: مطالعه و کتابخوانی، آثار و برکات زیادی در جامعه دارد و مسلمانان دارای دین، مذهب و انقلابی فرهنگی هستند و باید بیش از دیگران به فرهنگ و کتابخوانی ارج نهند و در راستای ترویج آن تلاش کنند.
حجت الاسلام و المسلمین ذاکری، یکی از راههای ترویج فرهنگ کتابخوانی را اهل مطالعه بودن مدیران و مسئولان کشوری دانست و افزود: مسئولین و کارگزاران باید بدانند مردم در همه امور به آنان نیم نگاهی دارند و سبک و سیره آنان تاثیر فراوانی در سیره و سبک مردم دارد.
نامیرا یک دوره‌ی فتنه‌شناسی برای کسانی است که در پی حق هستند و می‌خواهند بدانند که حق و باطل چگونه جابه‌جا می‌شوند
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس با حضور در این نشست و معرفی کتاب «نامیرا» نوشته صادق کرمیار، نامیرا را یک دوره فتنه شناسی برای کسانی دانست که میخواهند بدانند چگونه حق و باطل جابجا می‌شوند.
فرماندار شهرستان بندرعباس ادامه داد: بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می‌کند و در ابتدا به ذهن می‌رسد«نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و یا ناشر و نویسنده خواسته‌اند ابهام داستان را زیاد کنند؛ اما کتاب را که تا انتها بخوانید معلوم می‌شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم‌ عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می‌گوید پهنه‌ی سرزمین کربلا به اندازه‌ی کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست.
«نامیرا» داستانی شخصیت‌محور است؛ رمانی با خرده‌روایت‌هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم‌ها. این روزگار است که آدم‌ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می‌گذارد و نویسنده‌ی نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. نویسنده‌ی کتاب را به سبک رمان‌های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می‌کند، تصویرسازی می‌کند، شخصیت‌ها را یک به یک وارد داستان می‌کند، آن‌ها را معرفی می‌کند و با داستان پیش می‌برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت‌های تاریخی نشده و البته از عقبه‌ی تحقیقی درستی بهره برده است.


استفاده از ادبیات فاخر و میراث فرهنگی ارزشمند ایرانیان، راهکاری برای کتابخوان کردن جامعه ایرانی است
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب، ضمن معرفی کتاب «رحمت واسعه» اثر آیت الله عظمی محمدتقی بهجت (ره)، ایران را دارای میراث فرهنگی ارزشمند و ادبیات فاخری دانست که که می توان با معرفی این میراث گرانبها به مردم، آنان را به سمت کتاب و کتابخوانی سوق داد و عادت به مطالعه را در زنگی آنان ایجاد کرد.
فرماندار ویژه میناب ادامه داد: عظمت واقعۀ عاشورا و نمایش بی نظیر فضائل الهی اهل بیت علیهم السلام در مقابل دشمنان خدا و رسول او موجب شد که این رویداد عظیم از جهات گوناگون از دیگر رویدادهای بزرگ عالم متمایز شود؛ مصیبتی که پیش از وقوعش، ملائکۀ الهی و انبیا و اوصیا علیهم السلام در سوگ آن نشستند و پس از وقوع آن نیز ائمۀ هدی علیهم السلام به یادآوری این مصیبت عظمی پرداختند و مجالس عزا برپا کردند.
وی افزود: در این میان، این عشق و ارادت و دلدادگی و توجه به برپایی این شعار بزرگ دینی، در حضرت آیت الله العظمی بهجت، نمود بارزی داشت؛ تا آنجا که به هر مناسبتی به ذکر فضائل و مصائب سیدالشهدا علیه السلام و یاران شهیدش می پرداخت و در عمل نیز سبک زندگی حسینی را برای خود برگزیده بود.
سلحشور ادامه داد: کتاب «رحمت واسعه» اثر آیت الله بهجت
با محوریت موضوع حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و واقعه عظیم عاشورا، تألیف شده و در سه بخش روایتی کوتاه از سیره و روش آن عالم ربانی، گزیده ای از بیانات حضرت آیت الله العظمی بهجت قدس سره و پرسش ها و پاسخ ها  تنظیم شده که مطالعه آن برای دوستداران کتاب، بسیار جذاب خواهد بود.

حماسه حسینی کتاب ماندگار و ارزشمند در تاریخ اسلام است
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان حاجی آّباد ضمن معرفی کتاب حماسه حسینی، این اثر را کتاب ماندگار و ارزشمند در تاریخ اسلام دانست و افزود: ساختار کتاب حماسه حسینی مجموعه ای از سخنرانی ها و یادداشت های شهید مطهری در مورد قیام عاشورا است.
فرماندار شهرستان حاجی آّباد افزود: سخنرانی های شهید مرتضی مطهری (ره) در این کتاب در قالب هفت فصل تنظیم شده است و در انتها نیز یادداشت های ایشان منتشر شده است. فصل اول مجموعۀ سه سخنرانی استاد مطهری است که در حدود سال ۱۳۴۷ش در حسینیه ارشاد ایراد شده است. وی در این فصل حماسه امام حسین(ع) را عامل شخصیت یافتن جامعه اسلامی می‌داند. فصل دوم را سخنرانی‌های وی تحت عنوان «تحریفات در واقعۀ تاریخی کربلا» تشکیل می‌دهد. در این فصل به مسئله تحریف پرداخته شده است و فصل سوم درباره «ماهیت قیام حسینی» است.
در ادامه، معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار قشم ضمن معرفی کتاب «مانند باران گریستن» بیان کرد: این کتاب، تلخیص مقتل معتبر «نفس المهموم» اثر مرحوم حاج شیخ عباس قمی به قلم «حاج شیخ ابالحسن شعرانی» می‌باشد.
حمایتی افزود: این کتاب از عناوینی همچون مقدمه، شرح‌حال مؤلف، مقدمه در ولادت مولانا الحسین علیه السلام، مختصری از مناقب آن حضرت، در ثواب گریستن بر مصیبت حسین علیه السلام، بیعت گرفتن برای یزید بن معاویه، عزیمت امام علیه السلام به مکه و نامه نوشتن اهل کوفه، ورود مسلم بن عقیل به کوفه و شهادت آن جناب، در توجه امام حسین علیه السلام از مکه به عراق، ملاقات‌های امام علیه السلام در طول راه مکه به عراق، فرود آمدن آنان حسین علیه السلام به کربلا، ورود شمر به کربلا و وقایع تاسوعا، وقایع شب تاسوعا، وقایع شب روز عاشورا، به میدان رفتن اهل بیت امام حسین و شهادت آنها و وقایع پس از شهادت و وقایع عصر عاشورا تشکیل شده است.
 
 [PageVisit]