1399/6/10 دوشنبه همزمان با عاشورای حسینی؛ «محفل ادبی صبا» میزبان شب نهم از سوگواره شعر مجازی محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور «محفل ادبی صبا» در عصر عاشورا میزبان شب نهم از سلسله نشستهای سوگواره شعر مجازی محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با حضور شاعران آیینی مطرح هرمزگانی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، نهمین شب از برگزاری سلسله نشست های سوگواره شعر مجازی «ده شب ده محفل» به میزبانی محفل ادبی صبای استان هرمزگان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ نغمه مستشار نظامی، شاعر برجسته کشور و دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ مهرنوش منصوری، دبیر محفل ادبی صبا و شاعران آیینی مطرح هرمزگانی همچون عبدالحسین انصاری، امیرحسین والا، فرزانه فرخی نژاد و جمعی از فرهیختگان و فرهنگ دوستان در بستر فضای مجازی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور در این محفل بیان کرد: اهمیت روز تاسوعا به هدف‌های قیام کربلا یعنی اخلاص، ایثار، شهامت و شجاعت بازمی گردد. این نهضت از جهت های مختلف قابل توجه است. امام حسین (ع) برای احیای سنت پیامبر اکرم(ص) به مبارزه با دشمن مبادرت ورزید. این مهم سبب شد تا سیدالشهدا(ع) با همه اهل بیت(ع) به رویارویی با لشگر یزید بپردازد تا اهمیت نهضت خویش را به همگان یادآور شود. باید دانست در کنار مبارزه با یک حکومت خلاف شرع، رویارویی با باطل و تایید امر به معروف و نهی از منکر از ویژگی های قابل توجه این قیام محسوب می شود. این ویژگی ها در واقع سبب ماندگاری این نهضت بزرگ در طول سده های متمادی شده است و باعث شد، آزادگان تاریخ و انسان های آزاد اندیش با پیروی از ویژگی های واقعه عاشورا به هدایت و ارشاد ملت ها همت گمارند.
وی ادامه داد: مهمترین عامل در بقا و استمرار حادثه عاشورا، قداستی است که شیعیان برای این رویداد بزرگ تاریخی قائل شدند و یکی از عوامل این تقدس شمردن، زبان شعر حماسی است. شعر زبان ماندگار است و شعر آیینی نقش پررنگی در حفظ تقدسات دینی خواهد داشت.

دبیر محفل ادبی صبا، کمک به گسترش و پیشرفت فرهنگی استان و تبدیل محافل ادبی به محل ملاقات و معاشرتهای ادبی، شناسایی جوانان مستعد و هنرمند و شعر اولی  به عنوان نوشاعران و نوادبیان و معرفی آنان به جامعه ادبی کشور را از جمله رسالتهای محفل ادبی صبا دانست و افزود: در این محفل از اهالی قلم هرمزگانی که به‌تازگی وارد این حوزه شدند استفاده خواهیم کرد؛ چراکه هدف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نهادینه‌سازی و غنای فرهنگی و ادبی هر استان و درنهایت شناساندن ادبیات فاخر و کهن ایران عزیز اسلامی است.

عبدالحسین انصاری، شاعر توانای هرمزگانی و صاحب آثاری همچون «باید برای زنبیل خالیت شعری بگویم»، هزاره اول قبل از پرواز»، «زمین، کودک غمگین»، «مشق‌های بلا تکلیف»، «همبستر با رودخانه‌ها و «می خوش» که موفق به کسب رتبه اول در جشنواره‌های همچون جشنواره دفاع مقدس کشور در سال 1388 و جشنواره طنز کشوری شده‌اند، با حضور در این محفل بیان کرد: با توجه با حضور شاعران و فرهیختگان توانمند در هرمزگان، شعر آیینی در این استان از لحاظ کیفیت و کمیت، جایگاه بالایی دارد.
وی بیان کرد: استان هرمزگان از نظر اقلیمی و داشتن نخلهای تنومند، گرمی هوا و طبیعت خشن، شباهتهای بسیاری با اقلیم صدر اسلام دارد و همین عامل، دست مایه‌ای برای تصویرسازیهای دقیق، واضح و ملموس شعرای آیینی این استان شده است.
انصاری افزود: شعر آیینی از نظر کمیت و پراکندگی در همه نقاط و شهرستانهای استان از نفوذ بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه هرمزگان، جزو استانهایی است که دو مذهب بزگ اهل سنت و شیعه با کمال احترام و به طور مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند و به ساخت شعرهای آیینی می پردازند، می‌تواند الگویی خوب و مفید برای دیگر ممالک اسلامی باشد.
وی ادامه داد: ممکن است در نوع نگاه شعرای آیینی اهل سنت و اهل تشیع، تفاوتهایی وجود داشته باشد ولی هر دو مذهب، احترام و ارادت قلبیشان را در اشعار خود نشان داده‌اند و مضامین آیینی باکیفیتی در اشعار آنان وجود دارد.
این شاعر توانای هرمزگانی، بیشتر شعرهای آیینی هرمزگان را با مضمون عاشورا دانست و عنوان کرد: بعد از مضمون عاشورایی، مضامین رضوی بیشترین بسامد را در شعر شعرای هرمزگانی دارد و با توجه به اینکه طی سالهای اخیر، شعر آیینی دچار تکرار در مضامین و تصاویر شده است به شعرای آیینی پیشنهاد میکنم قبل از شعرسرایی به تفکر بپردازند و بیشتر در اشعار خود به دلایل و اندیشه‌ها روی آورند.
 در ادامه عبدالحسین انصاری، امیرحسین والا و فرزانه فرخی نژاد به عنوان شاعران مطرح محفل ادبی صبا به خوانش غزلیاتی با مضمون عاشورا پرداختند.

گفتنی است، به منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از جریان‌های اصیل ادبی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همراهی جمعی از استادان عرصه شعر و ادب، به تشکیل و راه‌اندازی محافل ادبی در سراسر کشور، با محوریت کتابخانه‌های عمومی اقدام کرده است.
 
 [PageVisit]