1398/3/11 شنبه به ریاست فرماندار شهرستان بندر عباس؛ برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس با حضور فرماندار بندرعباس، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بندرعباس، سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس و سایر اعضای انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس با حضور عزیزالله کناری، رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی بندرعباس؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ فرزاد ابراهیمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بندرعباس؛ محسن زارع مهرانی، سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس؛ علی بهرامشاهی، رئیس انجمن نویسندگان استان و سایر اعضای انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس ضمن تأکید بر اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه بیان کرد: جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی نقش مهمی در پیگیری و اجرای تصمیمات مهم در راستای کتابخوانی است و با توجه به جایگاه و اهمیت ویژه آن باید هر 1 ماه به صورت مستمر با حضور منظم اعضا برگزار شود و مصوبات آن تا مرحله اجرایی شدن، پیگیری گردد.

وی ادامه داد: امروزه فضای مجازی یکی از عرصه‌های مهم و در دسترس عموم مردم است که همه جوانب زندگی افراد جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است و می‌توانیم از این ظرفیت برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم و باید در این زمینه اهتمام ویژه داشت. همچنین فضای مجازی شرایطی را فراهم می‌آورد که مردم در هر مکان و زمانی می‌توانند با صرف کمترین هزینه، به هر کتابی دسترسی داشته باشند و از آن بهره ببرند.

فرماندار بندرعباس در راستای دسترسی آسان مردم به کتاب، به استفاده از ظرفیت مدارس و مساجد در ترویج کتابخوانی اشاره کرد و افزود: باید به راهکارهایی بیندیشیم تا بتوانیم کتابخانه مدارس و کتابخانه مساجد را راه اندازی کنیم و به بهترین شکل اوقات فراغت افراد جامعه  غنی شود.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس بر اهمیت راه اندازی کتابخانه سیار در شهرها و روستاهایی که فاقد کتابخانه هستند تأکید کرد و تصریح کرد: بسیاری از روستاها هستند که به حداقل امکانات فرهنگی دسترسی ندارند و کتابخانه‌های سیار به عنوان پایگاههای فرهنگی، می تواند در این مناطق تأثیر چشمگیری داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در این جلسه  ضمن تأکید بر اهمیت نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در جهت تعمیق و ترویج فرهنگ منور رضوی، از عموم مردم  کتابدوست هرمزگان دعوت به عمل آورد تا در این رویداد عظیم فرهنگی شرکت کنند.

وی ا یجاد علاقه بین فرهنگها، نزدیک کردن دلها به همدیگر، توسعه روابط اجتماعی و دوری از جدال و ستیز در جوامع مختلف را از جمله اولین کارکردهای کتاب و مطالعه ادانست.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری ادامه داد: متاسفانه آنگونه به انتظار هست، کتاب و کتابخوانی مورد توجه قرار نگرفته است و رونق فرهنگ کتابخوانی و رغبت عمومی به مطالعه در کشور ما احساس نمی شود علاوه بر این فضای مجازی نیز همه چیز را تحت تاثیر قرار داده است و جامعه اخبار دست اول را از فضای مجازی میگیرد.

وی با اشاره به وظیفه و کارکرد کتابخانه های عمومی در وضعیت اجتماعی موجود گفت: باید عزم جدی و تعیین کننده برای حرکت در جهت بهبود شرایط به وجود بیاید و تدابیر لازم برای جلوگیری از فاصله گرفتن جامعه با کتاب و کتابخوانی صورت بگیرد.

وی بر توسعه و تجهیز زیرساختهای لازم برای ایجاد انگیزه مطالعه و همراهی با یار مهربان تأکید کرد و ادامه داد: تا زمانیکه یار مهربان در متن زندگی ما حضور نداشته باشد، نمیتوانیم به پیشرفت دست یابیم.

 [PageVisit]