1398/4/5 چهارشنبه با محوریت نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرخمیر برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرخمیر، با موضوع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به ریاست فرماندار بندرخمیر و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرخمیر با موضوع برگزاری باشکوه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به ریاست میرهاشم خواستار، فرماندار شهرستان بندرخمیر و با حضور حجت الاسلام و المسلمین ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ صادق دهقان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر خمیر؛ احمد زاهری، رئیس دانشگاه پیام نور واحد بندر خمیر و سایر اعضای انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی بندر خمیر با تاکید بر ترویج فرهنگ مطالعه اظهار داشت: بحث کتاب یک عنصر تأثیرگذار در ارتقای سطح علم و آگاهی و توسعه جامعه بشری است ولی معمولا یکی از کم‌توجه‌ترین عناصر جامعه ما شده است. همه ما بایستی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه  کتاب و کتابخوانی، آگاهی و افزایش علم در جامعه تلاش کار بردی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه باید کتاب و کتابخوانی در جامعه نهادنیه کنیم ادامه داد: باید توسعه کتابخانه های عمومی که یکی از عوامل رشد، توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است مورد توجه ویژه قرار گیرد و با توجه به اینکه شهرستان بندرخمیر تنها 1 کتابخانه دارد باید نگاه ویژه‌ای به امر کتابخانه‌سازی در این شهرستان نمود.

فرماندار بندرخمیر با اشاره به اینکه برای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید کتاب را در دسترس مردم قرار داد بیان کرد: زمانی که کتاب در اختیار مردم قرار گرفت می توانیم بحث توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی درجامعه نهادینه کنیم ؛ متأسفانه امروزه جوانان با کتاب فاصله زیادی دارند و با آن بیگانه هستند و برای رفع این مشکل باید علت را کند و کاو نمود و در راستای رفع آن، اقدامات مؤثری انجام داد.

خواستار افزود: خوشبختانه شهرستان بندرخمیر از ظرفیت خوب خیرین برخوردار است و باید در ساخت کتابخانه‌های عمومی از این پتانسیل استفاده نمود و علاوه بر خیرین، صنایع را نیز در ساخت این مکانهای مقدس فرهنگی سهیم کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز با حضور در این جلسه بیان کرد: مفهوم توسعه در هر کشوری، مفهومی گسترده و همه جانبه است و دارای ابعادی چون توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است که توسعه فرهنگی مبنا و اساس سایر ابعاد توسعه است و مسئولین باید با حساسیت و دقت بیشتری برای رشد آن اقدام کنند.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری، از فرهنگ به عنوان عنصری ضروری برای هویت ویشرفت جامعه یاد کرد و افزود: جامعه زمانی پیشرفت خواهد کرد که فرهنگ آن کشور به پویایی و بالندگی لازم رسیده باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با تأکید بر تشکیل منظم جلسات انجمن و اینکه پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی یک تکلیف قانونی است، عنوان کرد: شهرداری ها موظف هستند که حق کتابخانه های عمومی را به صورت کامل پرداخت کنند، چرا که این نیم درصد درآمد شهرداری ها حق مردم در حوزه فرهنگی است که باید پرداخت شود تا بتوانیم به تجهیز کتابخانه ها بپردازیم.

ایشان ضمن اشاره بر اهمیت جشنواره کتابخوانی رضوی، از اعضای انجمن دعوت کرد به همراه خانواده هایشان در این جشنواره شرکت کنند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندرخمیر نیز ضمن تشریح نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: خوشبختانه امسال در مقایسه با سال گذشته، این جشنواره با استقبال بیشتر مردم شهرستان روبه رو شده است و همچنین کتابخانه میثاق در مقایسه با سال گذشته از شاخصهای کتابخانه ای مطلوبتری برخوردار است و تعداد اعضاء، امانت، منابع و مراجعین کتابخانه به ترتیب 30، 100، 4 و 73 درصد رشد داشته‌اند.

گفتنی است طی این سفر، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با هدف استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی در ترویج کتابخوانی و برگزاری باشکوه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با احمد زاهری، رئیس دانشگاه پیام نور واحد بندر خمیر دیدار و گفتگو نمود و از کتابخانه عمومی میثاق بندرخمیر بازدید به عمل آورد.

 [PageVisit]