1398/5/28 دوشنبه با تقدیر از 12 برگزیده استانی؛ برگزاری آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان حاجی آباد آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان حاجی آباد با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و مسئولین در کتابخانه عمومی الزهرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان حاجی آباد با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ حمید جهانگیری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان حاجی آباد؛ علیرضا حسن زاده، شهردار حاجی آباد؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس؛ کریم بهزادی نیا، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان حاجی آباد، کتابداران، مسئولین و کتاب دوستان در کتابخانه عمومی الزهرا برگزار شد.

جشنواره کتابخوانی رضوی ابزاری برای آزمودن خود و دیگران است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در این آیین بیان کرد: يكي از شـاخصه‌هاي ارزيابي رشد، توسـعه و پيشرفت فرهنگي هر كشوري در عصر حاضر ميـزان مطالعـه و كتابخوانـي مردم آن مرز و بوم اسـت و كشـور تاريخي ما ايران اسـلامي نيـز از قديمالايـام تاكنون با داشـتن تمدني چندهزارسـاله و مراكز متعدد علمـي، فرهنگي و كتابخانه‌هاي معتبر و علما و دانشـمندان بزرگ با آثار ارزشـمند تاريخي سـرآمد ملل ديگر بوده و در عرصه فرهنگ و تمدن جهاني، جایگاه ارزشمندی داشته است.

وی ادامه داد: متأسـفانه کشور ما از نظر وضعیت مطالعه و کتابخوانی، جایگاه مناسبی در دنیا ندارد و امید است با برنامه‌ريزيهاي شايسته، موانع و مشكلات ترويـج و گسـترش فرهنـگ مطالعه رفع شود و توجه بـه كتاب و كتابخواني با واردشدن به زندگي مردم به يك سيره و سنت رايج عمومي، همگاني و فراگير تبديل شود.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری،  علم، دانش و کتابخوانی را بدون حد و مرز عنوان کرد و افزود: مطالعه هیچ حد و مرز زمانی و مکانی ندارد و انسانها باید در هر شرایط زمانی و مکانی به مطالعه بپردازند؛ مخصوصاً مسلمانان که باید همواره برای افزایش بینش و آگاهی خود به کسب علم بپردازند تا بتوانند جایگاه رفیع خود را حفظ کنند.

وی جشنواره کتابخوانی رضوی را نوعی آزمون برای محک زدن افراد عنوان کرد تا خود را به مرحله آزمون بگذارند که تا چه حد از شرایط و امکانات پیش رو برای افزایش دانش و آگاهی خود استفاده میکنند و به مطالعه می‌پردازند.

جشنواره رضوی فرصتی را برای کتاب خوان شدن مردم فراهم نموده است

فرماندار حاجی آباد بیان کرد: کتاب و کتاب‌خوانی یکی از پایه‌های اساسی  در زندگی انسان به‌شمار می‌رود. آدمی به وسیله مطالعه کتاب و تفکر در مطالب آن دانش خود را می‌افزاید و از نظر مهارتهای زندگی، چگونه موفق زندگی کردن را برای خود و دیگران هموار می‌نماید.

جهانگیری افزود: امامان معصوم (ع) نیز سفارش بسیاری در امر مطالعه و کتابخوانی، نگارش مطالب علمی و آموختن علم و ادب داشته‌اند. مطالعه و کتاب‌خوانی و تحصیل علم و دانش از مسائل بسیار مهم در دین اسلام بوده و قرآن کریم و احادیث وارد شده از امامان معصوم علیهم‌السلام بر این امر توصیه موکد دارند.

وی ادامه داد: والدین باید نگاه ویژه‌ای به امر کتابخوانی داشته باشند و از سنین پایین به کودکانشان بیاموزند که کتاب خواندن گذرگاهی به سوی موفقیت و پیشرفت است و برای رسیدن به هدفهای خود در زندگی باید مطالعه را جزئی از زندگی خود کنند.

وی فراهم بودن زیرساختهای کتابخوانی را از شرایط اساسی برای ترویج کتابخوانی عنوان کرد و افزود: درصدد هستیم با همکاری مسئولین شرایطی را در شهرستان حاجی آباد فراهم نماییم تا همه کسانی که به سمت کتاب و کتابخوانی تمایل دارند بتوانند از امکانات کتابخانه‌های عمومی استفاده نمایند و هدف اساسی خود که مطالعه و رسیدن به شکوفایی است را دنبال کنند.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان حاجی آباد به استقبال گسترده مردم حاجی آباد از نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و افزود: همه باید در کارهای فرهنگی سهیم باشند و مطالعه و تلاش برای ترویج فرهنگ کتابخوانی سن نمیشناسد و قطعاً خواندن کتاب برای هر فردی لازم و ضروری است و جشنواره رضوی فرصتی را برای کتاب خواندن مردم فراهم نموده است.

جشنواره رضوی فرصت ارزشمندی برای افزایش معرفت نسبت به ائمه معصوم (ع) می باشد

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان حاجی آباد ضمن تقدیر از مسئولین و کتابداران در برگزاری باشکوه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: جشنواره رضوی فرصتی مناسب برای کسب شناخت و افزایش آگاهی نسبت به امام رضا (ع) و سایر معصومین (ع) می‌باشد و آشنایی مردم با زندگی این بزرگان تأثیر بزرگی در زندگی و موفقیت مردم خواهد داشت و یقیناً هرگونه اقدامی در این زمینه برکات فراوانی را به همراه خواهد داشت.

بهزادی نیا وجود امام رضا (ع) در ایران را بسیار ارزشمند دانست و افزود: مردم ایران به وجود حرم امام رضا (ع) در کشور ایران بسیار به خود میبالند و آن را از افتخارات اساسی خود می‌دانند و برای بهره گیری از این گنجینه بزرگ باید مردم شناخت و معرفت خود را نسبت به این امام همام و سایر معصومین افزایش دهند.

وی با تأکید بر اینکه در برگزاری جشنواره رضوی در جهت تبیین سیره رضوی، باید به خروجی اقدامات توجه داشته باشیم، گفت: امیدواریم برگزاری جشنواره رضوی بتواند تأثیر عمیقی بر کتابخوان شدن مردم کشورمان داشته باشد و در سالهای آتی بتوانیم مشارکت بیشتر مردم و مسئولین را نظاره گر باشیم. ایشان ضمن تشکر از خانواده‌ها بالاخص کودکان و مسئولین بیان کرد: امسال اتفاقات بسیار خوبی در روند برگزاری جشنواره در شهرستان حاجی آباد رقم خورد و مسئولین همه با حضور در کتابخانه در این پویش شرکت کردند و فرماندار و شهردار با صدور پیامهایی مردم را به شرکت در این جشنواره دعوت نمودند. همچنین بیش از 25 سازمان در این شهرستان به همراه کارکنان خود در این جشنواره شرکت کردند که نشان از اهمیت دادن مردم فرهنگ دوست حاجی آباد به کتاب و کتابخوانی است.

بهزادی نیا پیوند مردم با کتاب را مهمترین بهانه برای برگزاری آیین اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی دانست و تصریح کرد:  کتابخوان شدن مردم، تبیین و گسترش سیره عملی و رفتاری امام رضا(ع) و معصومین (ع) در جامعه و زندگی مردم، مهمترین اهداف برگزاری آیین اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی است تا همگان به کتابخوانی تشویق شوند.

این مقام مسئول افزود: بیش از 1000 نفر از مردم این شهرستان در جشنواره شرکت داشتند که در این آیین از 12 نفر برگزیده استانی و سازمانهای مشارکت کننده تقدیر به عمل خواهد آمد.

گفتنی است هانیه میرزایی در بخش کودک؛ مریم مرادی و زهرا رنجبر در بخش نوجوان؛  ثریا مرادی شهدادی، مهدی حسین پور، کبری وجدانی هویدا، حمیده دهقانی فارغانی، منیژه بیژنی، حانیه خلیفه‌ای و مطهره شیخ زاده در بخش بزرگسال و علی قادری و افسانه اکبرپور در بخش خانوادگی تجلیل شدند.

 [PageVisit]