1398/6/11 دوشنبه به همت مدیرکل دفتر امورشهری و شوراهای استانداری هرمزگان؛ نشست هم اندیشی شهرداران حوزه مرکزی استان هرمزگان با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان طی نشست هم اندیشی شهرداران استان با مدیرکل کتابخانه های عمومی بر تعامل و همکاری و پرداخت به موقع نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی تاکید شد.

شهرداران نگاه ویژه ای به بخش فرهنگ داشته باشند
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان طی نشستی صمیمانه با شهرداران قلعه قاضی، تخت، بندرعباس، درگهان، سوزا،  فین، تازیان، حاجی آباد، سرگز و ابوموسی در راستای واریز به موقع نیم درصد سهم کتابخانه‌ها دیدار و گفتگو نمود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان طی این نشست بیان کرد: رفتار و اعمال انسانها برآمده از افکار آنان است و همانگونه که فکر میکنیم و معتقد هستیم عمل خواهیم کرد و شهرداران نیز برای موفقیت در ابتدا باید نگاه فرهنگی داشته باشند.

وی ادامه داد: شهرداری نهادی فرهنگی است و باید همه فعالیتهایش زیر چتر فرهنگ انجام شود؛ بنابراین شهردار باید برای موفق عمل کردن فرهنگی باشد. شهرداری یک نهاد بسیار مهم و تاثیرگذار  در اداره شهر است و وظیفه شهرداری تنها یک وظیفه خدماتی و عمرانی نیست بلکه شهرداری یک نهاد اثرگذار است که تمام فرایندها و تعاملات اجتماعی یک شهر را در بر می گیرد و در گسترش فرهنگ به ویژه فرهنگ کتابخوانی در شهر باید فعالانه وارد عمل شود.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: نخستین و مهمترین  ویژگی شهردار، فرهنگی بودن اوست. شهرداریها میتوانند با پرداخت به موقع نیم درصد سهم کتابخانه‌ها و ایجاد اماکن فرهنگی در محل های تجمع مردم  بزرگترین بستر ساز فعالیت های فرهنگی باشند و این در صورتی محقق می شود که شهرداران فرهنگی باشد.

صفر صادقی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری هرمزگان بیان کرد: برخي از شهرداري ها نسبت به پرداخت سهم عوارض خود به كتابخانه ها كوتاهي مي كنند و اين كوتاهي باعث مي شود تا این اداره در ارائه خدمات با مشكل مواجه شويد.

صادقی ادامه داد: نيم درصد شهرداري حق قانوني كتابخانه ها است و بايد شهرداران نسبت به پرداخت به موقع آن اهتمام ویژه داشته باشند تا به توسعه كتابخانه ها كمك شود؛ چرا که كتابخانه ها نهادعمومي غير دولتي هستند که درآمد، حقوق كاركنان، هزينه هاي جاري و نگهداري از كتابخانه ها را از محل نيم درصد تامين مي کنند.

محمد رستمی، معاون مالی و اقتصادی شهرداری بندرعباس نیز ضمن اشاره به اهمیت واریزی سهم نیم درصد کتابخانه‌ها برای ترویج کتابخوانی در استان خطاب به شهرداران  بیان کرد: براساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین شهرداری و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، شهرداری‌ها باید نیم‌درصد از درآمدهای خود را به استثنای درآمدهای ناشی از وام و تسهیلات، اعتبار تملک سرمایه‌ای که دولت در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌دهد، اوراق مشارکت، فاینانس و تهاتر (صرفاً اراضی و املاک در مسیر و معوض) به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها واریز کنند.

در ادامه هریک از شهرداران گزارشی از روند پرداخت سهم نیم درصد ارائه دادند و ضمن اشاره به بدهی‌های خود به اداره کتابخانه‌ها مقرر شد طبق برنامه ریزیهای خود، بدهیهای خود را تصفیه کنند.

 [PageVisit]