1398/5/27 يكشنبه با هدف تقدیراز برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستانهای میناب، سیریک، جاسک و بشاگرد؛ برگزاری آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان میناب با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و مسئولین، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان میناب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در راستای تقدیر از برگزیدگان شهرستانهای میناب، سیریک، جاسک و بشاگرد با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ حجت الاسلام و المسلمین میرزاحسین معتمدی فر، امام جمعه میناب؛ محمد احمدی، معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب؛ محمد ریاضی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان میناب؛ مسعود قاسمی، معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ویژه میناب؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه های عمومی استان، رؤسای ادارات کتابخانه های عمومی استان و کتاب دوستان در کتابخانه عمومی آل محمد (ص) میناب برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با حضور در این آیین بیان کرد: بدون شک بشر امروز در زمینه تکنولوژی آموزشی به پیشرفتهای شگفت انگیزی نائل شده است اما با وجود همه این موفقیتها، هنوز کتاب و کتابخانه در دنیای پیشرفته کنونی به عنوان مطمئن‌ترین و مؤثرترین ابزارهای آموزشی برای انتقال علم و فرهنگ ملتها و افزایش اطلاعات و علوم مطرح است و هیچ وسیله آموزشی نمیتواند جای نوشته‌های علمی را گرفته و دانش پژوهان را از آن بی نیاز سازد.

وی ادامه داد: به همین سبب است که خداوند در کنار معجزات فراوان دیگر، کتاب را به عنوان معجزه جاودانه پیامبر و سند دائمی درستی ادعای نبوت آن حضرت انتخاب می‌کند و به عنوان آخرین کتاب الهی بیش از 50 بار آن را قرآن یعنی مجموعه خواندنی معرفی نموده است.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: چنان که در آغاز نزول وحی به پیامبر (ص)، نخستین فرمان قرآن و پیام اسلامی پس از بسم الله، آیه مبارکه «اقرأ باسم ربک الذی خلق» بود. با این پیام، خداوند مردم را به ارزش خواندن کتاب و اهمیت نگارش با نام و یاد خدا متوجه می‌سازد تا از این طریق در فراگیری علوم و فنون، بالا بردن سطح فرهنگ بشری، پیکار با جهل و نادانی و مبارزه با جمود فکری و علمی، سخت تلاش کنند و خود را در مسیر تکامل و سعادت و خوشبختی همه جانبه در دنیا و آخرت قرار دهند.

امام جمعه شهرستان میناب نیز ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی بیان کرد: اهمیت خط و نوشتن، موضوعی است که در بحث کتاب مطرح است و مهمترین ثمره کتابت نیز کتاب است که جایگاه بالا و ارزشمندی در سعادت بشری دارد.

وی ادامه داد: برکات زیادی بر نوشتنن مترتب است که مهمترین آن ورود به تمدن بشری است؛ چرا که خط به مثابه بلیط سوار شدن بر قطار تمدن و پیشرفت است و جامعه‌ای که نوشته‌ای ندارد در واقع نمیتواند به هیچ تمدنی ورود نماید.

حجت الاسلام و المسلمین معتمدی فر عوامل مختلفی همچون بی برنامگی و نداشتن برنامه ریزی برای زندگی، بی کتابی، سرگرمیهای کاذب و نداشتن شوق به یادگیری را از عوامل مهم و تأثیر گذار در عدم مطالعه انسانها دانست و افزود: متأسفانه افراد برای استفاده حداکثری از فرصتهای زندگی خود هیچ برنامه ریزی ندارند و همین بی هدف بودن باعث می شود نتوانیم هیچ زمانی را برای رشد فردی خود بگذاریم و با مطالعه خود را رشد دهیم. همچنین نبودن کتابهای پرمحتوا و مناسب، انگیزه مطالعه را از افراد گرفته است یا اگر هم کتاب مناسب برای گروههای سنی مختلف وجود دارد این کتابها به همگان معرفی نشده است و مردم با تازه های نشر که وارد بازار شده‌اند آشنایی ندارند.

وی استفاده بی رویه و گذران وقت زیاد با تلویزیون و فضاهای مجازی را نوعی سرگرمی کاذب دانست و تصریح کرد: متأسفانه رسانه‌هایی همچون تلویزیون و نرم افزارهای مجازی بیشتر وقت افراد را به خود اختصاص داده است که در نهایت هیچ تأثیری بر رشد و پیشرفت افراد ندارد و آنان را از رسیدن به اهداف مهم زندگی و مطالعه دور می‌کند.

ایشان تألیف و نوشتن را از عوامل تأثیر گذار و ضروری برای کتابخوان شدن عنوان کرد و ادامه داد: هیچ ملتی تا ننویسند کتابخوان نخواهند شد و باید از ابتدا کودکان را به شیوه های مختلفی به سمت نوشتن سوق دهیم و از آنان بخواهیم بعد از مطالعه کتاب یا دیدن برنامه ای آن را نقد کنند و به رشته تحریر در آورند تا احساس نیاز به مطالعه و دانستن در آنان شکوفا شود.

حجت الاسلام و المسلمین معتمدی فر، جشنواره کتابخوانی رضوی را فرصت بسیار خوبی برای کتابخوان کردن مردم دانست و افزود: خوشبختانه این جشنواره موضوع بندی بسیار خوب و مناسبی دارد و شناخت سبک زندگی ائمه از ضروریات زندگی هر مسلمانی است.

فرماندار ویژه میناب و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب با اشاره به شعر «من یار مهربانم» بیان کرد: کتاب آن دوست بی زبانی است که سخنان فراوانی را می تواند برای ما باز گو کند و یار همیشگی ما در تمام اوقات شبانه روز در مراحل مختلف زندگی است؛ دوستی که اگر ما از او غافل نگردیم تحت هیچ شرایطی هرگز ما را تنها نخواهد گذاشت.

وی افزود: صعود به قلّه های بلند کمال و ارزش های والای انسانی، تنها در صورتی ممکن است که علم و دانش، جایگاه واقعی خود را در میان ما پیدا کند. در این صورت، کتاب و مطالعه نیز به عنوان ابزار انتقال علم، جایگاه خود را به دست خواهد آورد و انسان ها را نیازمند خود می کند  و برای پیشرفت در زندگی بهتر است کتاب را فراموش نکنیم و برای رشد علمی جامعه، دیگران را نیز به این حرکت فرهنگی تشویق کنیم.

علیرضا صبور، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب ضمن تشکر از کتابداران شهرستان و مسئولین شهرستان در برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی از برکات وجود امام هشتم (ع) در کشور ماست و انشاا... بتوانیم به برکت وجود ایشان، کتابخوانی را در کشور ترویج دهیم و همگان بتوانند از کتاب در زندگی خود بهره گیرند.

وی ادامه داد: خوشبختانه جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان میناب، هر سال با استقبال گسترده‌تری مواجه می‌شود و تعداد افرادی که در آن شرکت می‌کنند نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا خواهد کرد. جای بسی خوشحالی است که شهرستان میناب از نظر تعداد شرکت کنندگان در جشنواره رضوی، رتبه نخست را در استان کسب کرده است.

صبور افزود: در سال 1396، تعداد شرکت کنندگان در هفتمین جشنواره کتابخوانی از شهرستان میناب، 165 نفر بودند و 1500 نفر نیز در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند و در سال جاری نیز بیش از 3700 نفر شرکت کننده داشتیم که این نشان از نهادینه شدن فرهنگ مطالعه رضوی در بین مردم می‌باشد و تلاش میکنیم در سالهای آتی نیز افزایش چشمگیری در تعداد شرکت کنندگان حاصل گردد.

گفتنی است در این آیین از شهناز زندانی در بخش کودک، از عباس صبوری، محمدرسول اتلهی دهنوی، مجتبی رئیسی، احمدرضا احمدی پور، نرگس پیری نصیرایی، مهدیه گمشادپور، کوثر حقیقت دوست، پریا سلیمانی، عباس سلمانکار و مریم سلمانکار در بخش نوجوان و از سمانه سالاری، موسی حقیقت دوست، سامیه مرجان، یاسمن عباسی، لیلا روزگر و رضا نظری در بخش بزرگسال و از فرزانه صابری در بخش خانوادگی از شهرستان میناب تجلیل شد.

همچنین مرضیه رنجبر و زینب مرادی در بخش نوجوان و معصومه بهرامی، کلثوم برادران و مطهره دادشاهی در بخش بزرگسال برگزیدگان شهرستان بشاگرد؛ رضا بهادری در بخش نوجوان و کبری محمدی و جلال محمد رضاپور املشی در بخش بزرگسال برگزیدگان شهرستان جاسک و فاطمه کمالی در بخش نوجوان و لیلا پورسالم و حمیده محمدی پور در بخش بزرگسال از برگزیدگان شهرستان سیریک بودند.

 [PageVisit]