1

5

4

2

1

3

4

1

4

2

3
1398/3/9 پنجشنبه به ریاست سرپرست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان؛ برگزاری اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در سال جدید اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در سال جاری با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و اعضای انجمن در دفتر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست عباس میرزاد، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ ناهید سلیمانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ مجید سلحشور، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری هرمزگان؛ انوشیروان پیشدار، رئیس حوزه هنری استان؛ امیرحسین حیدری، رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و همکاریهای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و سایر اعضای انجمن در دفتر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری تشکیل شد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری با حضور در این جلسه بیان کرد: خوشحالم که اولین جلسه کاری من در مسئولیت جدیدم، جلسه‌ای فرهنگی با حضور اهالی کتاب است و در راستای رفع دغدغه‌های کتابخوانی مردم استان گام خواهم برداشت.

وی ادامه داد: بحث کتاب و کتابخوانی، از ضروریات جامعه و نظام است و همواره با چالشهایی از جمله پیشرفت تکنولوژی و افزایش دل مشغولیهای مردم مواجه بوده است. پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی و همچنین افزایش مشغله‌های ذهنی مردم باعث شده است که آنان از کتاب و کتابخوانی فاصله بگیرند و بازگرداندن آنان به سمت و سوی کتابخوانی، کار مشکلی است و به مسئولان و مدیرانی پیگیر و جدی نیاز است تا این اتفاق مهم به تدریج رخ دهد.

میرزاد تصریح کرد: درست است که افزایش فضای فیزیکی و فراهم کردن زیرساختها برای ترویج کتابخوانی مهم است ولی در شرایط فعلی باید از پیچیدگی کارها کاسته شود و به شکلهای ساده‌تر از هر فرصتی استفاده نمود تا این مهم اتفاق بیفتد. فضای مجازی و تکنولوژی روز ظرفیت عظیم و گسترده‌ای برای ترویج کتابخوانی دارد و می‌توان از این ابزار در جهت اعتلای فرهنگ جامعه سود جست.

همچنین می‌توانیم از مکانهایی مثل مساجد، فرهنگسراها و ... استفاده‌ای چندمنظوره نمود و به جای اینکه مسجد فقط مکانی برای انجام فعالیتهای مذهبی باشد در راستای ترویج کتابخوانی نیز از آن سود جست. در واقع باید شرایطی را ایجاد کنیم که مردم در هر جایی و با صرف کمترین زمان به آسانی به کتاب دسترسی داشته باشند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز از کتاب به عنوان مهمترین مؤلفه فرهنگی و شاهرگ حیاتی جامعه یاد کرد که نقش بسزایی در رشد و پیشرفت جامعه دارد و برای ترویج آن باید تلاش مضاعف شود.

وی بیان کرد: فرهنگ و اقتصاد لازم و ملزوم یکدیگر هستند و پیشرفت اقتصادی جامعه باید پیوست فرهنگی داشته باشد تا باعث اعتلای جامعه گردد.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری از فرهنگ به اکسیژن تعبیر کرد و افزود: بدون خوردن آب و غذا می‌شود مدتی زنده ماند ولی بدون اکسیژن زندگی در سریعترین زمان ممکن به پایان می‌رسد و کتاب به عنوان مهمترین عنصر فرهنگ باید توجه ویژه‌ای از سمت مسئولین دریافت کند تا جامعه به سوی پیشرفت و تعالی حرکت نماید.

وی افزود: یکی از بحثهای فرهنگی در جامعه سواد فرهنگی است و بسیار افرادی هستاند که سواد کلاسیک دارند ولی از سواد فرهنگی محروم هستند و سواد فرهنگی به جز در سایه مطالعه و کتابخوانی حاصل نخواهد گردید. همه باید تلاش کنیم تا ظرفیتهای استان در جهت غنی سازی فرهنگی شکوفا شود و همه خود را مسئول این امر بدانند؛ گرچه متولی اصلی کتاب و کتابخوانی در کشور، نهاد کتابخانه‌های عمومی است ولی این سازمان به تنهایی نمی‌تواند این وظیفه مهم و خطیر را پیش ببرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن اشاره به رشد شاخصهای کتابخوانی در استان بیان کرد: خوشبختانه وضعیت کتابخوانی در استان رو به پیشرفت است ولی تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد. تعداد کتابخانه‌های استان از 64 باب در سال 1396 به 72 باب در سال 1397 رسیده است و شاهد رشد 5/12 درصدی بوده‌ایم. همچنین میزان اعضا، امانت، زیربنا و مراجعین کتابخانه‌های عمومی در سال 97 نسبت به سال پیشین خود به ترتیب 23، 51، 14 و 51 درصد رشد داشته‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری ضمن دعوت از مسئولین جهت شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام به‌ویژه حضرت امام رضا علیه‌السلام، حضرت معصومه سلام‌ الله علیها و حضرت احمدبن موسی علیه‌ السلام با بخش ویژه سیره حضرت ابن‌الرضا امام جواد علیه‌ السلام در دو سطح فردی و خانوادگی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده که بر این اساس در رده «کودک» (۴ تا ۱۲ سال) کتاب‌های «امام رضا علیه‌السلام» نوشته زهرا عبدی از انتشارات جمکران برای متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده از انتشارات به نشر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴، «فاطمه و فاطمه» (شباهت‌های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام‌الله علیهما) نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات زائر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و همچنین در بخش ویژه این رده سنی، کتاب «هشت قصه از امام جواد علیه‌السلام» نوشته حسین فتاحی از انتشارات قدیانی برای متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ معرفی شده است.

در رده سنی «نوجوان» (۱۳ تا ۱۷ سال) نیز آثاری چون «راز آن بوی شگفت؛ داستانی بر اساس زندگی امام رضا علیه‌السلام» نوشته فریبا کلهر از انتشارات به نشر، «با کبوترهای گنبد؛ سروده‌هایی درباره امام رضا علیه‌السلام برای نوجوانان» نوشته احمد میرزاده از انتشارات به نشر و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب «درختی که بال در آورد؛ داستان‌هایی از زندگی امام جواد علیه‌ السلام» نوشته مجید ملامحمدی از انتشارات بوستان کتاب به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.

اما در رده سنی «جوان و بزرگسال» (۱۸ سال به بالا) پنج کتاب  «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام» نوشته علی جانفزا  و علی خیاط از انتشارات به نشر، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از انتشارات کتابستان معرفت، «درّ عصمت؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه سلام‌الله علیها» نوشته علی اشرف عبدی از انتشارات زائر، «ابوالفضل نهضت رضوی، زندگانی حضرت احمدبن موسی علیه السلام شاه‌چراغ» نوشته محمدرضا سنگری از انتشارات شاهچراغ و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب «سیره تقوی؛ ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد علیه‌السلام» نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 100