1398/12/4 يكشنبه مسئول کتابخانه فردوسی خبر داد: نشست آشنایی با آثار بزرگان و نقش زنان در جهان برگزار شد مسئول کتابخانه فردوسی بندرعباس از برگزاری نشست دورهمی به مناسبت بزرگداشت مقام زن با موضوع نقش زنان در آثار بزرگان با حضور اعضا در کتابخانه فردوسی خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي هرمزگان، صغری صیاد معروف بیان کرد: کتابداران کتابخانه  فردوسی  به منظور بزرگداشت مقام زن برنامه ای تحت عنوان نقش و جایگاه زنان در آثار بزرگان و اندیشمندان با حضور اعضا در کتابخانه فردوسی برگزار کردند.

وی توضیح داد: در این برنامه ابتدا کتاب جایگاه زن از دیدگاه امام خمینی (ره) توسط کتابداران معرفی شد و سپس سیمای زن در هفت پیکر نظامی و ادبیات فارسی بررسی شد.

این مسئول افزود: ادب کهن فارسی، یکی از غنی‌ترین ادبیات جهان است، چه در گستره‌ی حماسه که شاهنامه‌ی فردوسی نمونه‌ی برجسته‌ی آن است، چه در عرصه‌ی قصه‌های عاشقانه و عامیانه که هزار و یک شب  با اصل هند و ایرانی خود نمونه‌ی بارزی از آن هستند و چه در گستره‌ی منظومه‌های عاشقانه که شاعران سخن‌پروری چون گرگانی، نظامی، جامی و دیگران داستان‌های کهن را به نظم درآورده‌اند. 

صیاد معروف گفت اضافه کرد: داستان‌های عاشقانه‌ای که زنان در آنان نقش فعال دارند و شخصیت و موقعیت این زنان نشانی از نگاه زمانه‌ی باستان به زن در خطه‌ی ایران می‌باشد.

 وی عنوان کرد: جایگاه زن در آثار بزرگان، زن در ادیان مختلف از جمله اسلام و قرآن، زن در نهج البلاغه و احادیث پیرامون آن نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفت . مسئول کتابخانه فردوسی بندرعباس گفت: محوری‌ترین و اساسی‌ترین رکن نهاد اجتماعی در دین مبین اسلام، خانواده است و زنان هسته اصلی پایه ریزی توسعه انسان‌ها در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و... در خانواده هستند که باید این مهم در جامعه نهادینه شود.

صیاد معروف بیان کرد: نقش زنان در برهه های حساس تاریخی انکار ناپذیر است و همچنین تاثیر و نقش انها درزپیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس که شهدایی هم تقدیم نظام وانقلاب کردند برکسی پوشیده نیست.

وی در پایان تاکید کرد: هدف از برگزاری این  برنامه یاداوری و بزرگداشت نقش زنان در جوامع مختلف از جمله جامعه ایرانی اسلامی و تقدیر و پاسداشت مقام زن بود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 19