1398/9/6 چهارشنبه همزمان با بیست و هفتمین دوره کتاب جمهوری اسلامی ایران؛ حال خوش خواندن در کتابخوانان کتابخانه عمومی علامه طباطبایی (ره) بندرعباس به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برنامه های فرهنگی متنوع در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی(ره) بندرعباس اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، زیبا جنگجو، مسئول کتابخانه عمومی علامه طباطبایی (ره) از اجرای برنامه های فرهنگی متنوع در این کتابخانه خبر داد.

ایجاد نمایشگاه کتاب

نمایشگاه کتاب (یار مهربان) با موضوع کتاب و مطالعه و همچنین کتبی متناسب با هفته وحدت در محل کتابخانه با 30 عنوان کتاب در هفته کتاب برپا شد و هم چنین در حاشیه نمایشگاه 5 جلد از کتاب هدهد سفید در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

برگزاری نمایشگاه هایکو کتاب

جنگجو بیان کرد: هایکو نوعی شعر کوتاه سه پاره (سه مصرع) است که بر اساس اسامی سه کتاب چینش شده بر روی هم ساخته می شود و به صورتی ساده، لطیف و عمیق مفاهیمی جالب را بیان می کند. بازدیدکنندگان برای مطالعه اشعار، باید عنوان کتابها را از بالا به پایین با کمی تامل مطالعه میکردند. نمایشگاه هایکو کتاب توسط ندا تقی زاده، کتابدار این کتابخانه انجام شده است.

بازدید مدارس

در هفته کتاب بیش از 15 مدرسه، مهد کودک و پیش دبستانی از کتابخانه بازدید داشتند که متناسب با هر گروه سنی، برنامه های فرهنگی متنوع برای آنان اجرا شد. هم چنین دانش آموزان ضمن بازدید با بخشهای مختلف کتابخانه نیز آشنا شدند.

برگزاری مسابقه انشا نویسی

به مناسبت هفته کتاب در یک نشست دورهمی از اعضا خواسته شد تا درباره موضوع آخرین کتابی که خوانده اند؛ انشا بنویسند.  همچنین از آنها خواسته شد تا چند جمله نیز در مورد کتاب و کتابدار یادداشت کنند. در آخر به متنهایی که از نظر نوشتاری، جمله بندی و بیان نکات مفید برتر بود جوایزی اهدا شد.

برگزاری همایش مادر و کودک در کتابخانه

مسئول کتابخانه عمویم علامه طباطبایی (ره) بیان کرد: همزمان با فرا رسیدن هفته کتاب، روزی برای کودکان در این ایام در نظر گرفته شد که کودکان به همراه خانواده در بخش کودک علاوه بر مطالعه و کتابخوانی، بازیهای متنوعی انجام دهند و آن روز را سرگرم و هیجانی سپری کنند. این برنامه باعث شد تا خانواده ها زمانی را به بچه هایشان اختصاص دهند و روزی خوب و پر خاطره را با هم بسازند.

برگزاری نشست جمع خوانی کتاب

جنگجو بیان کرد در دومین روز از هفته کتاب و کتابخوانی، کتاب «زندگی سید محمدحسین طباطبایی(ره)» تالیف «حبیبه جعفریان» از انتشارات «روایت فتح» در بین نوجوانان مدرسه پروین اعتصامی جمع خوانی شد.

وی ادامه داد: در این کتاب خاطرات پراکنده ی زیادی درباره ی علامه طباطبایی(ره) جمع آوری و به صورت کتاب چاپ شده است. در این متن، آن خاطرات به اضافه ی خاطرات پراکنده ی دیگری که در یک مصاحبه بازگو شده اند، نظم و نسقی پیدا کرده اند که شاید گاهی  با داستان اشتباه گرفته شوند اما داستانی وجود ندارد. آن چه هست روایتی ساده، قابل تعقیب و قابل دسترسی از مستنداتی است که درباره ی زندگی علامه سیدمحمدحسین طباطبایی(ره) وجود دارد.

برگزاری مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی

مسئول کتابخانه عمومی علامه طباطبایی (ره) از برگزاری مسابقه نقاشی، رنگ آمیزی و جمله نویسی به مناسبت هفته کتاب و هفته وحدت در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی (ره) خبر داد.

وی بیان کرد: با توجه به مقارن بودن هفته کتاب و هفته وحدت، ضمن بیان توضیحاتی در این باره ازکودکان فعال خواسته شد تا تصاویری از کتاب و وحدت بین اهل تشیع و تسنن را رنگ آمیزی کرده و جملاتی را در مورد این مناسبتها بنویسند. این برنامه جهت تنوع و ایجاد شور و نشاط بین اعضا در حیاط کتابخانه برگزار شد.

نشست جمع خوانی و معرفی هدهد سفید

جنگجو بیان کرد: با توجه به تاکیدات نهاد مبنی بر معرفی کتاب هدهد سفید به نوجوانان، در این ایام سعی شد علاوه بر معرفی تمام جلدهای هدهد سفید به نوجوانان بخشهایی از جلد5 این کتاب با مشارکت اعضا جمع خوانی شد. همچنین از نوجوانان خواسته شد تا در بخش نظر سنجی و نامه به نویسندگان نیز حضوری فعالتر داشته باشند.

قصه گویی با عروسک نمایشی و عروسکهای انگشتی

مسئول کتابخانه عمومی علامه طباطبایی (ره) ضمن اشاره به فعالیتهای صورت گرفته در هفته کتاب و کتابخوانی بیان کرد: با توجه به بازدید مراجعه کنندگان در رده های سنی مختلف سعی شد در هفته کتاب  متناسب با سن آنها برنامه های مختلفی اجرا شود. نمایش عروسکی با عروسکهای نمایشی و عروسکهای انگشتی یکی از برنامه هایی بود که اجرا و مورد استقبال فراوان قرار
 [PageVisit]