1398/8/1 چهارشنبه به همت کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) شهرستان رودان نشست کتابخوان با حضور معلمان و دانش آموزان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی در مدرسه نجمیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، لیلا نظری، مسئول کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) از برگزاری نشست کتابخوان در مدرسه نجمیه شهرستان رودان  خبر داد.

وی بیان کرد: در این نشست، 4 نفر از اعضا کتابهای خوانده شده خود را با دوستان خود به اشتراک گذاشتند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

کتاب «علم در اسلام»/ نویسنده: «جورج بیشور»/ انتشارات: «محراب قلم»/ ارائه توسط: «فاطمه پور علی»

 دانش پژوهان دوره ی اسلامی نقش بزرگی در پيشرفت علم و فناوری داشتند. هنگامی که سپاه اسلام بر بخش هايی از آسيا، آفريقا و اروپا دست يافت، اين دانش پژوهان، نوشته های يونانی ها، ايرانی ها و رومی ها را گردآوری و نگه داری کردند. آن ها به مطالعه ی دانش نهفته در آثار اين تمدن های کهن پرداختند و آن را  پايه ای برای کشف های علمی خود به کار بردند. روشی را که مسلمانان برای کاوش در جهان شناخت طبيعت پی ريزی کردند، هنوز هم دانشمندان امروزی به کار می برند.

کتاب «علم در چین باستان»/ نویسنده: «جورج بیشور»/ انتشارات: «محراب قلم»/ ارائه توسط: «زینب زیرکی»

سرچشمه علم را بايد در کهن ترين تمدن های جهان جست و جو کرد. بين 2500 تا 5000 سال پيش، چينی ها چيزهای زيادی درباره ی علم و فناوری می دانستند. دانش آن ها درباره ی قطب نما، تقويم، مواد گند زدا، خورشيد گرفتگی، طب سوزنی، باروت و کاغذ سازی طی چند سده به سراسر جهان راه يافت نقش چشم گيری در پيشرفت های علم و فناوری داشته است.

کتاب «علم در روم باستان»/ نویسنده: «جکولین ال . هریس»/ انتشارات: «محراب قلم»/ ارائه توسط: «مهلا شاکری»

سرچشمه های علم را باید در کهن ترین تمدن های جهان جست و جو کرد . گرچه رومی ها خودشان کشف های اندکی داشتند ، اما اندیشه ی فرهنگ های دیگر را گسترش دادند تا نیازهای خودشان را برآورده کنند . آن ها تاق را برای ساختن آبراه ها ، پل ها و ساختمان های محکم به کار بردند . با اصلاح تقویم یونانی ، تقویم جدیدی برای کشاورزی ، معدن کاوی و درمان بیماری ها پدید آوردند . این دانش از نسلی به نسل دیگر رسید و پس از صدها سال بر زندگی کنونی ما اثر گذاشت .

کتاب «در یونان باستان»/ نویسنده: «کتلین کی»/ انتشارات: «محراب قلم»/ ارائه توسط: «پرنیا پور محرمی»

سرچشمه های علم را باید در کهن ترین تمدن های جهان جست و جو کرد . یونانی ها دستاوردهای بسیاری در پزشکی و ریاضیات داشتند . بطلمیوس ، اخترشناس پرآوازه ی یونانی ، نخستین کسی بود که نظامی برای جایگاه خورشید ، زمین و سیاره های دیگر پیشنهاد کرد . علوم پیشرفته و امروزی ما نیز از روش های پژوهشی که یونانی ها پی ریزی کردند، سود می برد.

 [PageVisit]