1

2

3

1

2

3

4

5

2

3

4

5

6
1397/8/24 پنجشنبه با حضور مسئولین،کتابداران و کتابخوانان؛ برگزاری آیین تکریم از کتابداران و کتابخوانان فعال استان هرمزگان به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب، از کتابداران و کتابخوانان فعال استان هرمزگان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان هرمزگان، چهارشنبه 23 آبان با حضور حسین هاشمی تختی، نماینده منتخب مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی؛ بهروز اکرمی، معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن موسایی، مشاور استاندار هرمزگان در امور هماهنگی روحانیت، ائمه جمعه و جماعات؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ سیامک محبوب، مدیرکل دفتر برنامه ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ سیدعبدالله هاشمی، رئیس مجمع خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان، مسئولین استانی، کتابداران و کتابخوانان برگزار شد.

برای حل مشکلات کتابخوانی، نصیحت کارساز نیست

معاون سیاسی و امنیتی استاندار با حضور در این مراسم، بیان کرد: حل مشکلات کتابخوانی در کشور با گفتن و نصیحت حل شدنی نیست و باید به دنبال پیدا کردن راهکارهای عملی و اجرا کردن آنها باشیم.

وی ادامه داد: ساخت کتابخانه‌ها و فراهم کردن امکان دسترسی آسان مردم به کتاب، یکی از شرایط لازم برای توسعه کتابخوانی است ولی کافی نیست و باید به گونه‌ای عمل کرد که مردم به مطالعه احساس نیاز کنند و به دنبال رفع این احساس نیاز برآیند و تا زمانی که در جامعه گرسنگی مطالعاتی احساس نشود هیچ تحول انقلابی در زمینه کتابخوانی صورت نمیگیرد.

ایشان تصریح کرد: تنها راه و مسیر دانایی، مطالعه و کتابخوانی است و اگر جامعه احساس کند نیازمند دانستن است، میزان مطالعه افزایش خواهد یافت.

کتاب درمانگاه روح است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و کتابخوانان بیان کرد: هفته کتاب بهانه‌ای است تا از کتاب و کتابخوانی گفته شود؛ در واقع، کتاب مجموعه‌ای از افکار، تجربیات و دانش دیگران است و باید از این تجارب، حداکثر استفاده و بهره برداری صورت پذیرد.

وی با استناد به سخن بزرگان بیان کرد: جامعه وقتی فرزانگی و سعادت پیدا میکند که مطالعه، کار روزانه اش باشد؛ کتاب درمانگاه روح است و به انسانها جان دوباره میدهد و هیچ لذتی به مانند لذت کتاب خواندن نیست.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: متأسفانه سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و برای رفع این مشکل باید نهضت کتابخوانی و کتابخانه سازی، راه اندازی شود تا کتاب به خانه های مردم راه پیدا کند.

کتابخانه‌ها فضاهای فرهنگی چند بعدی هستند

سیامک محبوب، مدیر کل برنامه ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: کتابخانه‌ها فضاهای فرهنگی چند بعدی در سطح جامعه هستند که فعالیتهای فرهنگی متنوعی در آنان اتفاق می‌افتد و کتابدار نمونه کسی است که از رخوت و سستی دوری کند و مدام در حال مطالعه باشد.

وی در ادامه افزود: باید برای کتابداران شرایطی فراهم شود تا آن‌ها با شیوه‌های نوین ارتباط برقرار کردن با مخاطب آشنا شوند. از کتاب‌های تازه نشر شده اطلاع دقیق و تخصصی به دست آورند و با این راهکار‌ها به جذب مخاطب بیشتر برای کتابخانه‌های عمومی بپردازند.

محبوب برگزاری برنامه‌های جانبی در کتابخانه‌های عمومی را یکی دیگر از راه‌های جذب مخاطبان بیشتر به این مراکز فرهنگی دانست و افزود: کتابدارانی که اطلاعات خود را به روز کنند در این زمینه هم می‌توانند فعالیت‌های مؤثری داشته باشند.

افراد اهل مطالعه کمتر در زندگی خود اشتباه میکنند

حجت الاسلام و المسلمین حسن موسایی ضمن اشاره به تأکید فراوان اسلام به مطالعه و کتابخوانی بیان کرد: واژه کتاب، علم و قلم جایگاه خاصی در فرهنگ دینی ما دارند و خداوند در آیات فراوانی، انسانهای صاحب تفکر و اندیشه را به اهل علم، خطاب کرده‌اند.

وی ادامه داد: خداوند در باب اهمیت فراوان به کتاب و کتابخوانی، جامعه بشری را به دو گروه اهل کتاب و کسانی که اهل مطالعه نیستند و در نادانی و جاهلیت به سر میبرند تقسیم کرده است.

وی ادامه داد: کتابخوانی، یکی از اساسی‌ترین پایه‌های زندگی انسان است و با مطالعه و آگاهی کامل است که انسانها میتوانند سبک درست زندگی را انتخاب کنند.

ایشان تصریح کرد: خداوند انسان را موجودی پویا و در حال تکوین خلق کرده و یکی از راههای مهم پیمودن راه تکامل انسان، مطالعه و کتابخوانی است و تکامل انسان جز از این طریق، میسر نمی باشد.

مشاور استاندار در امور هماهنگی روحانیت، ائمه جمعه و جماعات افزود: اگر افراد جامعه به این باور برسند که هر انسانی برای رشد خود و مفید واقع شدن در جامعه، نیاز به مطالعه دارد، خود را تشنه مطالعه احساس خواهند کرد و به سمت مطالعه کشیده خواهند شد.

حجت الاسلام موسایی ادامه داد: اخلاق، رفتار، شخصیت و رفتار افراد اهل مطالعه از روی بینش و آگاهی است و این افراد کمتر دچار خطا در زندگی خود می شوند.

کتابداران افسران جبهه های فرهنگی در جامعه هستند

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کتابخانه‌ها، پایگاههای فرهنگی، اجتماعی و انقلابی هستند که باید توجه ویژه‌ای به گسترش آنها شود.

وی از کتابداران به عنوان افسران جبهه فرهنگی یاد کرد و ادامه داد: کتابداران با وجود محدودیتها و مشکلات فراوان، با انگیزه زیاد در جهت ترویج کتابخوانی تلاش میکنند و اقدامات آنان باید به گونه‌ای هدایت شود که فرهنگ مطالعه بتواند جایگاه خود را در جامعه پیدا کند و در اولویتهای اول زندگی هر فرد قرار گیرد.

ایشان افزود: در راستای رشد و افزایش سرانه مطالعه باید روشهای نوین مطالعه به اعضای جامعه، آموزش داده شود که در این میان، آموزش تندخوانی میتواند بسار مؤثر واقع شود.

گفتنی است در این مراسم از 2 کتابخانه برتر، 3 کتابدار برتر، 3 مسئول برتر، 1 خدمتگرار برتر و 10 کتابخوان برتر با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.

 

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 280