1

2
1397/8/20 يكشنبه در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان مورد بررسی قرار گرفت؛ چگونگی ترویج فرهنگ کتابخوانی و راهکارهای نهادینه سازی آن همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، در دیدار مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، چگونگی ترویج فرهنگ کتابخوانی و راهکارهای نهادینه سازی آن مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در دومین روز از هفته کتاب و کتابخوانی، حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان طی دیدار با حجت الاسلام و المسلمین احمد پهلوانی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان بیان کرد: بحث کتاب و کتابخوانی از مباحث مشترک کانون های فرهنگی هنری مساجد و کتابخانه های عمومی است که با برگزاری نشست های مؤثر کارشناسان حوزه کتاب این دو مجموعه و طراحی تفاهم نامه می توان کارهای دوجانبه خوبی را پیگیری و دنبال کرد. 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کتاب در کشور ما غریب واقع شده است، بیان کرد: یکی از شاخصهای سنجش رشد و توسعه در هر کشوری، میزان سرانه مطالعه است و با افزایش آن اتفاقات فرهنگی چشمگیری رخ خواهد داد.

 حجت الاسلام و المسلمین پهلوانی در این نشست ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی، به تشریح ظرفیتهای حوزه کتاب و کتابخوانی کانون های فرهنگی هنری مساجد پرداخت و اظهار کرد: هم اکنون 138 کتابخانه مخزن دار با 257 هزار و 417 جلد کتاب و 126 کتابخانه باز با 14 هزار و 960 جلد کتاب در سطح مساجد هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه از مجموع کتابخانه های مخزن دار مساجد، 79 کتابخانه روستایی و 59 کتابخانه نیز شهری و از مجموع کتابخانه های باز نیز 72 کتابخانه روستایی و 54 کتابخانه شهری است، افزود: فضای کتابخانه های مخزن دار مساجد هرمزگان شش هزار و 462 مترمربع است.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان خاطرنشان کرد: 23 هزار و 239 نفر عضو ثابت کتابخانه های مساجد استان هرمزگان هستند.

وی در ادامه از حضور مولفین به عنوان ائمه جماعات و مدیران کانون ها به عنوان یکی از ظرفیت های مهم کانون های فرهنگی هنری در حوزه کتاب نام برد و عنوان کرد: برگزاری مسابقات مختلف کتابخوانی و تجلیل از کتابداران و کتابخوان های مساجد از جمله برنامه های این مجموعه است.

پهلوانی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به میزبانی کانون های مساجد هرمزگان اشاره کرد و یادآور شد: تا کنون بیش از 12 جلد کتاب شامل سخنرانی ها و مقالات منتخب چاپ شده است.

وی با بیان اینکه کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه محور کنگره بین المللی امام سجاد(ع) است، گفت: مرکز تخصصی صحیفه سجادیه با هدف تربیت کارشناس متخصص این حوزه در قم در حال فعالیت است و امیدواریم بزودی کتابخانه تخصصی صحیفه سجادیه نیز آغار به کار کند.

وی در پایان افزود: دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان آمادگی دارد تا ظرفیت های متنوع کانون های فرهنگی هنری، کتابخانه های مساجد، کانون های تخصصی و خبرگزاری شبستان را برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بکار گیرد.

آموزش کتابداران، همایش مشترک تجلیل از کتابداران، شناسایی روستاهای دوستدار کتاب و تقویت زیرساختهای کتاب و کتابخوانی در آنها، تشویق اعضای کانون ها و کتابخانه های مساجد برای عضویت در کتابخانه های عمومی، اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه های مساجد ازجمله موضوعاتی بود که در این دیدار پیرامون آنها بحث و تبادل نظر شد.

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 506