1398/10/4 چهارشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان جلسه هم اندیشی مسئولان کتابخانه های عمومی شهرستان بندرعباس در کتابخانه عمومی شهید جاویدالاثر رضاپرور سرخون برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه هم اندیشی مسئولان کتابخانه های عمومی شهرستان بندرعباس با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و فضه عباس نژاد، سرپرست کتابخانه های عمومی شهرستان بندرعباس برگزار شد.

کتابداری نسبت به مشاغل دیگر از جایگاه ویژه و مهمی برخوردار است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با حضور در نشست هم اندیشی مسئولان گفت: کتابداری و خدمت در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ویژگی و برتری خاصی نسبت به مشاغل دیگر دارد؛ چرا که سر و کار کارکنان با کتاب است و همانگونه که کتاب ارزشمند و گرانبهاست، کتابداران نیز بلندمرتبه و باارزش هستند و در نزد خداوند از قداست ویژه‌ای برخوردر هستند.

وی ادامه داد: کتابداری از مشاغل سخت، پرارزش و همراه با معنویت است و خشنودی خدا و مردم باید در این کار لحاظ شود.

کتابخانه های روستایی به عنوان پایگاهی ارزشمند میتوانند به مردم روستا، خدمات ارزنده ای را ارائه کنند

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری از کتابخانه های روستایی به عنوان مهمترین پایگاههای فرهنگی در روستاها یاد کرد و افزود: کتابخانه های روستایی دو وظیفه مهم آموزش و سرگرمی را برعهده دارند، یک فرد آموزش دیده روستایی قادر است بیاموزد که چگونه آموزش ببیند و نیز چگونه باید یادگیری را به طور پیوسته از طریق آموزش مادام العمر دنبال کند.

وی ادامه داد: کتابخانه‌های روستایی با به وجود آوردن فرصتهای آموزشی بر مبنای نیازها و ایجاد فرصتهای اجتماعی و فرهنگی می‌توانند نقش و وظیفه اصلی خود ر در ارتقای این قشر ارزشمند جامعه انجام دهد.

طرح کتابدار افتخاری از جمله طرحهایی است که در راستای بهبود ارائه خدمات کتابخانه‌ای ارائه شده است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان با اشاره به طرح کتابدار افتخاری گفت: این طرح در راستای پاسخگویی به نیاز کتابخانه‌های عمومی با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌های پرسنلی و بهبود ارائه خدمات کتابخانه‌ای در سراسر کشور از طریق جلب مشارکت داوطلبانه و غیرانتفاعی علاقه مندان به منظور کمک به ارائه خدمات کتابخانه‌ای به عموم اقشار جامعه در سراسر کشور ابلاغ شده است.

وی در خصوص مزایای کتابداران افتخاری گفت: اهدا لوح تقدیر از طرف مدیرکل استان، شرکت کتابدار افتخاری و همیار کتابدار در برنامه های اختتامیه جشنواره ها، هفته کتاب و سایر برنامه های مناسبتی کتابخانه ها و ارائه گواهی فعالیت برای مدت حضور کتابدار افتخاری در کتابخانه از این جمله است.

برای من نعمت بزرگی است که در خدمت کتابداران پرتلاش هستم

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس ضمن اشاره به افزایش فعالیتهای فرهنگی صورت گرفته در شهرستان بندرعباس بیان کرد: از زحمات همکارانم بسیار تشکر می‌کنم و برای من بسیار ارزشمند است که در خدمت کتابداران زحمت کش و پرتلاش هستم.

وی بر افزایش شاخص های کتابخوانی در شهرستان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در طول چند روز اخیر شاهد افتتاح دو کتابخانه در شهرستان بندرعباس بوده‌ایم که اقدامی مؤثر در ایجاد زیرساختهای ترویج کتابخوانی در استان خواهد بود.

عباسنژاد با بیان اینکه در این مدت در حوزه عمرانی و تجهیزاتی نیز فعالیت های مطلوب و قابل قبولی انجام شده است، گفت: خوشبختانه در این مدت شاهد تحولات فیزیکی مطلوبی در کتابخانه های شهرستان بوده‌ایم و برخی از کتابخانه ها علاوه بر مرمت و شاداب سازی به تجهیزات مورد نیاز خود مجهز شده‌اند.

گفتنی است در پایان، مسئولین کتابخانه ها گزارشی از فعالیتهای فرهنگی شاخص که در کتابخانه های عمومی شهرستان اجرا میشود، ارائه نمودند و ازکتابخانه عمومی سید احمد خمینی (ره) به عنوان کتابخانه شاخص ماه و از کتابداران کتابخانه‌های فردوسی، علامه طباطباطبایی (ره) و شهیدمطهری (ره) به عنوان افزایش دهندگان شاخصهای کتابخوانی شهرستان با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

 [PageVisit]