1398/9/9 شنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ برگزاری آیین تجلیل از کتابخوانان شهرستان بندرلنگه آیین تجلیل از کتابخوانان شهرستان بندرلنگه و رو نمایی از آثار نویسندگان بومی شهرستان با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه و کتابدوستان در سالن غدیر شهرداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین تجلیل از کتابخوانان شهرستان بندرلنگه و رو نمایی از آثار نویسندگان بومی شهرستان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ علی نیکویی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه؛ ایوب زارعی، شهردار بندرکنگ؛ سعید شادمانی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه؛ وحید امیری، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرلنگه؛ سید محمود صحرائیان، رئیس اداره تعاون روستایی بندرلنگه؛ محمود صباحی زاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان، عفت آدم زاده، رئیس دانشگاه پیام نور بندرلنگه؛ محمود صباحی زاده، نویسنده کتاب «ازخود بیگانگی شغلی، دلایل و راهکارها»، وحید قاسمی نژاد، نویسنده کتاب «وحید و سعید»؛ فاطمه محامدی مترجم کتاب «راهنمای ایجاد تاب آوری هیجانی»، کتابخوانان و اهالی رسانه در سالن اجتماعات غدیر شهرداری بندرلنگه برگزار شد.

فرماندار و عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه با حضور در این آیین بیان کرد: توسعه‏ فرهنگ مطالعه و كتابخوانی، یك عزم همگانی را می‌طلبد كه در شرایط فعلی مسئولان و متولیان امر باید با فراهم آوردن تسهیلات لازم در این راستا و با تقویت ناشران، نویسندگان و تبلیغات بهینه، سرانه مطالعه در كشور را بالا ببرند.

نکویی نقش كتاب را در كاهش جرايم و آسيب هاي اجتماعي بسيار موثر دانست و خاطر نشان كرد: افزايش بسياري از بداخلاقي هاي اجتماعي و پرونده‌هاي بزهكاري نتيجه دوري جامعه از كتاب و مطالعه است و مي‌توان با ترويج بيشتر فرهنگ كتابخواني در جامعه براي رفع و كاهش آنها اقدام كرد.
اين مقام مسئول با بيان اينكه امروز بيش از گذشته به ترويج و تبيين فرهنگ كتابخواني در جامعه نياز داريم، افزود: بايد براي ترويج فرهنگ كتابخواني در ميان فرزندان و دانش آموزان از كودكي اقدام كرد تا شاهد نهادينه شدن آن به عنوان يك ضرورت روزانه و غذاي روح در سنين بالاتر باشيم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرلنگه تصریح کرد: اگر تعداد کتابخوانان یک جامعه کاهش یابد و کتاب از آنان دور شود، فرهنگ آن کشوری به انحطاط می‌رود و نابود خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، کتاب را بهترین دوست انسان دانست و افزود: کتاب دوستی است که همیشه و همه جا می تواند به انسان کمک کند و همنشین روزهای تنهایی و یا ایام فراغت انسان باشد.

وی ادامه داد: کتاب خواندن علاوه بر این که می تواند اوقات فراغت را پر کند تاثیر زیادی در خلاقیت و نوآوری و رشد توانایی فردی خواهد داشت و تجربه نشان داده است کودکانی که از سنین پایین به مطالعه کتاب علاقه مند می شوند از توانایی بیشتری در حل مشکلات برخوردارند و موفقیت آن ها در آزمون های مختلف زیادتر از سایرین است.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: توسعه و سرمایه گذاری فرهنگی باید در اولویت قرار گیرد و مسئولین باید نگاه ویژه‌ای به فعالیتهای فرهنگی داشته باشند؛ چراکه فعالیتهای فرهنگی ویژگیهایی همچون جاری و ساری بودن؛ دوام و ماندگاری و وسعت تأثیرگذاری بالایی دارند که باعث ارجحیت بر امور دیگر شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، ترویج کتابخوانی را از مهمترین فعالیتهای فرهنگی عنوان کرد که آثار مثبت آن می‌تواند تا نسلهای آینده نیز ماندگار باشد و تأثیر مهمی بر زندگی مردم بگذارد.

در ادامه از کتابهای «از خودبیگانگی شغلی، دلایل و راهکارها با تأکید بر آموزش ضمن خدمت» اثر زهره پاکدل و محمود صباحی زاده؛ «راهنمای ایجاد تاب آوری هیجانی» ترجمه سمانه زارع زردینی و همکاران و «وحید و سعید» اثر وحید قاسمی نژاد رونمایی شد.

گفتنی است در پایان از کتابداران، کتابخوانان و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه که در ترویج کتابخوانی در شهرستان، سهم بسزایی داشتند تقدیر شد و حسن زاده، پیشکسوت کتابخوانی شهرستان و عضو 90 ساله کتابخانه عمومی راسخ گزیر به شعر خوانی پرداخت و مریم زارعی ملقب به خاله مریم، عضو کتابخانه عمومی راسخ به قصه گویی برای حاضران پرداخت.

 [PageVisit]