1398/9/4 دوشنبه با حضور هنرمندان و نویسندگان؛ نشست کتاب خوان فرهیختگان استان هرمزگان برگزار شد همزمان با بیست و هفتمین دوره گرامیداشت کتاب و کتابخوانی، نشست کتاب خوان فرهیختگان در استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، نشست کتاب خوان فرهیختگان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ اسماعیل زارعی حاجی آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بندرعباس؛ محمد علی قویدل، شاعر و پیشکسوت تئاتر و سینما؛ منصور نعیمی، نویسنده و پژوهشگر؛ علی رضایی، نویسنده و هنرمند؛ دانشجویان، اهالی فرهنگ و دوستداران کتاب در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

محمدعلی قویدل، شاعر و پیشکسوت تئاتر و سینما ضمن معرفی کتاب «انسان در جستجوی معنی» اثر «ویکتور فرانکل» بیان کرد: این کتاب روایت تجربیات نویسنده در دوران فاجعه‌باری است که به‌عنوان یک یهودی در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی در جنگ جهانی دوم  در اسارت به سر می‌برد و در خلال آن، به اهمیت معنای زندگی برای انسان در شرایط سخت می‌پردازد.

وی ادامه داد:  این کتاب بیش از ۹ میلیون نسخه تا زمان مرگ ویکتور فرانکل در سال ۱۹۹۷ در آمریکا فروخته شد و به 74 زبان دنیا ترجمه گشت.  او بارها در کتاب «انسان در جستجوی معنی» بیان میکند که دلیل زنده ماندنش در آن شرایط سخت، انگیزه نوشتن این کتاب بود. فرانکل معتقد است انگیزه می‌تواند انسان را زنده نگه ‌دارد؛ فرانکل نیز با انگیزه نوشتن این کتاب و مفهوم معنا درمانی، تمام آن سال ها به زندگی ادامه داد و زنده ماند.

قویدل تصریح کرد: سه راهکار مهمی که فرانکل در کتاب خود برای مقابله با رنج ها در شرایط سخت پیشنهاد داده است استفاده از قدرت عشق، حس شوخ طبعی و دانستن این نکته که رنج یک موضوع نسبی است و همیشه وجود خواهد داشت می‌باشد.

این چهره فرهنگی خواندن این کتاب را به همه پیشنهاد کرد و افزود: در طول 40 سال تجربه معلمی و بودن با دانش آموزان، بارها این کتاب را به دانش آموزان خود که از بی هدفی و بی انگیزگی در زندگی رنج می‌بردند معرفی کردم و آنان با خواندن این کتاب توانستند به شرایط طبیعی زندگی خود بازگردند و موفقیتهای زیادی را در زندگی خود تجربه کنند.

«علی رضایی»، پژوهش گر و نویسنده هرمزگانی در معرفی کتاب «محیا شاعری از جنوب»، نوشته: «احمد حبیبی» بیان کرد: کتاب «محیا شاعری از جنوب» توسط «احمد حبیبی» نویسنده بستکی به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در سال 1370 برای اولین بار منتشر شد و تا کنون نیز 3 بار به چاپ رسیده است. این کتاب به معرفی سید محی الدین متخلص به محیا می‌پردازد که یکی از منابع محدودی است که در ارتباط با این شاعر اهل جنوب نگاشته شده است.

وی ادامه داد: سروده‌های این کتاب در زمره ادبیات غیر رسمی است و از ارزش ادبی والایی برخوردارند که می‌تواند به راحتی با مخاطبینش ارتباط برقرار کند و به دل آنها بنشیند. شاعر این کتاب به مدت 100 سال زیسته است و از شاعران مشهور قرن یازدهم پیروی کرده است؛ لذا نه تنها از لحاظ ادبی بلکه از لحاظ ویژگی سبکی و بررسی محتوای آثار وی که شاعری مسلمان است در خور توجه است.

رضایی افزود: این کتاب به معرفی محیا و شعر او می‌پردازد. بررسی دعا و تعهد در شعر محیا، محیا در کتابهای مختلف، محیا در مجله آینده، زادگاه محیا، بررسی رابطه محیا و فایز و مقایسه برخی اشعار این دو با هم، دیدگاه و مشرب محیا، مشاعره محیا با عبد مشکی و ... از جمله موضوعاتی هستند که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.

«اسماعیل زارعی حاجی آبادی» نویسنده و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بندرعباس در معرفی کتاب «تعارض آفرینی در عقل هستی شناسی نزد مولانا» بیان کرد: در این کتاب سعی کرده‌ام تا با بیان شواهدی ازآثار مولانا والبته بدون تحلیل، دیدگاه مولانا رادرباره ناتوانی عقل از فهم برخی مسائل بیان نمایم. مولانا عقل جزوی را قادربه شناخت عالم امرکه دارای جهت و وصل و فصل است، نمی داند. ازدیدگاه وی ذات خداوند ونیز صفات وی ازدسترس عقول بشری خارج است و نیز این عقول نمی‌توانند کلام خداوند را که به انبیاء و اولیاء الهی عرضه می گردد، درک نمایند.

وی ادامه داد: حقیقت روح انسان یکی دیگراز مواردی است که مولانا با استناد به آیه شریفه 85 سورة اسراء آنرا از مصادیق امرخدا دانسته وعقل را از فهم ماهیت آن ناتوان می بیند. قضای الهی نیزکه باحضور آن، عقل و بصیرت به کناری می روند، مکشوف عقول جزوی نیست. عشق هم ازآنجا که صفت خداوند است و به تبع موصوف خود (خداوند) لایتناهی است، به چنگ عقل محدود نمی افتد و عقل قادر به تجزیه وتحلیل و در نتیجه شناخت آن نیست. قیامت بعنوان یکی ازمهم ترین مصادیق عالم غیب نیز قبل از برپایی‌اش بعنوان یک راز باقی خواهد ماند و دراین عالم به تورعقل نمی افتد.

«منصور نعیمی»، نویسنده و پژوهشگر هرمزگانی در معرفی کتاب «چِن چِنکُوو: ضرب‌المثل‌ها و زبانزدهای مردم هرمزگان» با بیان اینکه تحقیق در خصوص موضوعات مختلف مربوط به استان هرمزگان از جمله مسائلی است که در میان ما روزبه‌روز رونق بیشتری می‌گیرد، افزود: مجموعه حاضر از آن دست پژوهش‌هایی است که پیرامون ضرب‌المثل‌ها یا زبانزدهای مردم هرمزگان متمرکز است.

نویسنده کتاب «چن چنکوو» با اشاره به اینکه گردآوری زبانزدها یا امثال ‌وحکم گویش‌های بومی ایران، می‌تواند در بازسازی زبان و گشودن گره‌های دستوری و بازیافت واژه‌های گمشده، به‌منظور غنی کردن زبان فارسی مفید باشد، اظهار کرد: در این کتاب سعی بر آن داشتیم تا آنجا که ممکن است زبانزدهای ساده و سخت نزدیک به گویش‌های اصلی هرمزگان را فراهم آوریم و یکی از اساسی‌ترین اهداف، گردآوری لغات (واژه‌ها)، اصطلاحات و کنایات محلی سراسر هرمزگان بوده تا از آن‌ها در بارور شدن درخت تناور زبان پارسی دری بهره گرفته شود که هر جمله‌اش نکته‌ای است.

وی با بیان اینکه در این کتاب تمامی مثل‌ها متعلق به استان هرمزگان است، ادامه داد: لهجه مثل‌ها به‌گونه‌ای قابل‌فهم و کشش برای تمام گروه‌های سنی جامعه نگاشته شده و به گویش بندرعباسی به‌عنوان گویش معیار هرمزگانی است.

نعیمی عنوان کرد: در این کتاب توجه ویژه‌ای پیرامون شیوه نوشتار(رسم‌الخط) گویش هرمزگانی که برابر بومی آن را “گپ نوشتبرگزیده‌ایم، صورت گرفته است.

مؤلف کتاب «چِن چِنکُوو» با بیان اینکه در این کتاب سعی کردم دِین خود را به سرزمین پدر و مادری‌ام ادا کنم، تصریح کرد: امیدوارم این کتاب راهی باشد برای آنکه بتوانم طرح‌های دیگری را که در سر دارم، عملی کنم.

 [PageVisit]