1398/9/3 يكشنبه با حضور استاندار و مسئولین استانی؛ کتابخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه‌ای بندرعباس افتتاح شد با حضور استاندار و جمعی از مسئولین استانی، کتابخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه‌ای افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، صبح روز یکشنبه 3 آذرماه، آیین افتتاحیه کتابخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه‌ای شهر بندرعباس با حضور فریدون همتی، استاندار هرمزگان؛ عزیزاله کناری، فرماندار بندرعباس؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ آرش رضایی، مدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان؛ رضا کمالی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان؛ حسین امیرتیموری، سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان؛ مریم یگانه، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری هرمزگان؛ فاطمه رکن الدینی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان؛ ناهید سلیمانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان؛ فضه عباس نژاد، سرپرست کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس؛ اهالی فرهنگ و اصحاب رسانه برگزار شد.

استاندار هرمزگان ضمن ابراز خرسندی از افزایش کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: اگر بخواهیم یک کشور، شهر و یا محله‌ای را ارزیابی کنیم باید به بررسی وجود کتابخانه در آن بپردازیم و تعداد کتابخانه‌ها نشانگر فرهنگ عمومی و علاقه مندی مردم آن منطقه به کتاب و کتابخوانی است.

وی ادامه داد: متأسفانه تعداد کتابخانه‌های موجود در شهر بندرعباس، پاسخگوی نیازهای مردم نیست و درصدد هستیم با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مجموعه‌های فرهنگی دیگر، شرایطی را مهیا کنیم که مردم بندرعباس به راحتی به امکانات کتاب و کتابخوانی دسترسی داشته باشند و بتوانند از آن بهره ببرند.

همتی به مناسب بودن مکان ساخت کتابخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه‌ای اشاره کرد و افزود: این کتابخانه در مکانی واقع شده است که چندین شهرک پرجمعیت در اطراف آن قرار دارد و می‌تواند به جمعیت زیادی از مردم کتاب دوست بندرعباس، ارائه خدمت کند و به پاتوقی علمی، فرهنگی و اجتماعی برای آنان تبدیل شود.

این مقام مسئول ضمن اشاره به ناتمام ماندن پروژه کتابخانه مرکزی بندرعباس بیان کرد: کتابخانه مرکزی بندرعباس به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی منطقه جنوب کشور میتواند منبع ارزشمندی برای کتابخوان کردن مردم استان باشد ولی متأسفانه به علت محدودیت بودجه، ساخت این کتابخانه زمان زیادی به طول انجامیده است و امیدواریم با ایجاد تمهیداتی، هر چه سریعتر این کتابخانه افتتاح و به بهره برداری برسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز ساخت کتابخانه را از بزرگترین رخدادهای فرهنگی برشمرد و افزود: يكي از شاخص هاي مهم توسعه در حوزه فرهنگ، ساخت كتابخانه هاي عمومي و ایجاد زیرساختهای لازم برای افزایش تعداد کتابخوانان است.

وي به افزايش تعداد كتابخانه هاي عمومي استان هرمزگان از 41باب در سال 1388 به 77 باب در سال 1398اشاره كرد و گفت: در طول 1 دهه اخیر، شاهد رشد 88 درصدی کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بوده‌ایم، اما با این وجود تا رسيدن به استانداردهاي لازم، فاصله زيادي داريم.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: در حال حاضر کتایخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه‌ای از بزرگترین و مجهزترین کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس است و با وجود قرار داشتن مدارس و آموزشگاههای بسیار در اطراف این کتابخانه، می‌تواند نقش مهم و تأثیرگذاری در اعتلای فرهنگ کتابخوانی استان داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را مقوله بسیار مهمی عنوان کرد که می تواند در آگاهی بخشی و هدایت تمامی اقشار جامعه از جمله افرادی که در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، بسیار موثر واقع شود.

گفتنی است  ساخت کتابخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه ای بندرعباس از سال 1387 توسط اداره کل راه و شهرسازی استان هرمزگان کلید خورده است و در سال 1398 با زیربنای 1190 متر مربع و مساحت 1150متر مربع در سه طبقه و مجهز به بخشهای مخزن، سالن مطالعه خواهران، سالن مطالعه برادران، بخش کودک، بخش نشریات، بخش نابینایان و بخش مرجع افتتاح و به بهره برداری رسید.

در پایان نیز استاندار هرمزگان به همراه مسئولین از کتابخانه مرکزی بندرعباس بازدید کردند. 
 [PageVisit]