1398/7/11 پنجشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش جغین به ریاست بخشدار و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش جغین به ریاست حجت الاسلام و المسلمین مصطفی فرهاد زاده، بخشدار جغین و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ یوسف نورزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رودان و دهیاران در سالن اجتماعات بخشداری تشکیل شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی همواره نقش مؤثری در پیشبرد هدفهای فرهنگی و توسعه‌ای هر جامعه داشته اند و سرزمین ایران اسلامی با توجه به قدمت چند هزار ساله‌اش، همیشه به خاطر داشتن چهره‌های فرهنگی مشهور، می‌درخشد و مردم به آن افتخار می‌کنند.

وی با تأکید بر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در سطح استان بیان کرد:  نهاد‌ها و سازمان‌های متولی در حوزه مطالعه و کتابخوانی باید در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه باید با یکدیگر همکاری کنند و توجه ویژه‌ای به ترویج کتابخوانی بالاخص در بین کودکان و نوجوانان داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری با بیان اینکه توسعه همه جانبه جامعه، نیازمند افزایش علم و آگاهی در توده‌های مردم است، بیان کرد: آبادانی و توسعه یک کشور بستگی به وجود انسان‌های آگاه و فرهیخته دارد و از اصلی‌ترین عوامل تربیت انسان‌های آگاه گسترش فرهنگ مطالعه در جامعه است.

در ادامه بخشدار جغین بیان کرد: دوران، دوران جهانی شدن و انفجار اطلاعات است. کودکان و نوجوانان با حجم عظیمی از اطلاعات که به شکل غیر فعال دریافت می کنند، روبه رو هستند. برای کودک امروزی فضا و امکانات کافی برای استقلال فکری وجود ندارد، امکان آشنایی حسی با طبیعت یا نیست یا کم است، بازی ها بیشتر آماده اند و کودک مانند گذشته هنگام بازی، نظم پذیری، سازمان دهی، اداره کردن و اداره شدن از سوی دیگران و مهارت تصمیم گیری را نمی آموزد. بنابراین، به دنبال دستیابی به گونه ای استقلال درونی است.

حجت الاسلام و المسلمین فرهادی زاده افزود: کسانی که به وضعیت زندگی و نیازهای کودک و نوجوان امروزی آگاهی دارند، می دانند که کتاب امن ترین پناهگاه کودک و نوجوان است. اهمیت کتاب وقتی روشن تر می شود که بدانیم اگر عشق به مطالعه از کودکی در انسان پدید نیاید و مطالعه به یک نیاز معنوی درزندگی او تبدیل نشود، ذهن  او در جوانی تهی خواهد بود و آن وقت است که سادگی و بی تجربگی جوانی، راه را برای نفوذ بدی ها باز می کند و گوشه های زشت طبیعت انسان آشکار می شود.

سعادت فرد و جامعه در گرو ا حساس مسئولیت نسبت به نسل آینده است. پدر و مادرها و آموزگارانی که درک درستی از وظایف خود برای بنای زندگی آینده کودکان دارند، ایجاد عادت به مطالعه و انگیزه ی خواندن را راهی غیر مستقیم برای پاسخ به نیازهای روحی و پر کردن خلاء موجود در زندگی کودک امروزی می دانند و از این راه به پرورش نسل آینده می پردازند.

در پایان نیز رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رودان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه عمومی علامه مجلسی (ره)، اجرای فعالیتهای فرهنگی متنوع در این کتابخانه را یکی از امتیازهای مهم آن برشمرد و ادامه داد: به همت مسئول این کتابخانه در طول سال برنامه‌های متنوعی برای کتابخوانان به اجرا در می‌آید که نقش اساسی در جذب آنان به کتابخوانی خواهد داشت.

 [PageVisit]