1398/6/11 دوشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس به ریاست فرماندار در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس  به ریاست عزیزالله کناری، فرماندار بندرعباس و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ فضه عباس نژاد، سرپرست کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس؛ نرگس غلامپور، معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری بندرعباس؛ علی بهرامشاهی، رئیس انجمن نویسندگان شهرستان بندرعباس؛ خلیل مسیحی، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان؛ اسحق زارعی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه 1 بندرعباس و سایر اعضای انجمن تشکیل شد.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس ضمن تأکید بر برگزاری منظم جلسات انجمن بر ضرورت اجرایی شدن مصوبات اشاره کرد و ادامه داد: جلسات انجمن باید خروجی داشته باشند و در هر جلسه مصوبات جلسات گذشته و میزان اجرایی شدن مصوبات مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا این جلسات بتوانند به حداکثر تأثیرگذاری در زمینه ترویج کتابخوانی برسند.

وی بر اهمیت  وجود کتابهایی متناسب با نیاز مخاطبین در کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و افزود: منابعی در دسترس مردم قرار گیرد که نیازهای مطالعاتی آنان را برآورده کند تا از این طریق شوق و اشتیاق به مطالعه در آنان بیدار شود.

فرماندار بندرعباس ادامه داد: خداوند بینهایت است و به همین دلیل انسانها نیز به بینهایت گرایش دارند ولی متأسفانه در کشور ما گرایش به سمت مسائل اقتصادی وجود دارد و باید کاری کنیم تا مردم نسبت به فرهنگ و کتابخوانی سیری ناپذیر شوند و به سمت بینهایت حرکت کنند. اگر انسانها ریلهای حرکت خود را به سمت کسب علم و دانش تغییر دهند یقیناً در سریعترین زمان ممکن به قله موفقیت و سعادت صعود خواهند کرد.

وی علت وجود آسیبهای اجتماعی در جامعه را فاصله گرفتن از فرهنگ کتابخوانی عنوان کرد و افزود: متأسفانه جامعه و بالاخص خانواده‌ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم میکنند؛ در صورتی که اگر مطالعه و افزایش بینش  را در برنامه روزانه خود قرار دهند این مشکلات را تجربه نخواهند کرد.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس ضمن تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جشنواره رضوی را فرصتی طلایی برای پرورش کودکان و نوجوانان کشور دانست و تصریح کرد: جشنواره رضوی فعالیتی بسیار زیبنده و درخور است که مورد استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفته و انشاا... برگزاری مستمر این جشنواره بتواند سرنوشت آینده سازان کشور را به بهترین شکل ممکن تغییر دهد و ضامن موفقیت و پیشرفت آنان گردد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن معرفی کتابهای «شهیدان جاوید» و «دوزخیان جاوید» اثر مرضیه محمدزاده بیان کرد: عاشورا علاوه بر مردانی بزرگ،‌ نامردان‌ را هم به‌ صحنه‌ آورد و به‌ جهانیان‌ معرفی‌ کرد تا بنگریم‌ و انتخاب‌ کنیم‌ و عبرت‌گیریم‌ که‌ چگونه مدعیان‌ امت‌ پیامبر اسلام‌ به‌ چنین‌ ذلّت‌ و رذالتی‌ تن‌ در می‌دهند و چهره‌ خود و تاریخ‌ را سیاه ‌می‌نمایند. آنان‌ کسانی‌ بودند که‌ در کارنامه‌ خود به‌ هیچ‌ قاعده‌ و ضابطه‌ دینی‌ و قانونی‌ و عرفی‌ و وجدانی‌ پایبند نبودند. نامه‌ به‌ امام‌ نوشتند. با نماینده‌ او بیعت‌ کردند. روز قیام‌ مسلم‌ به‌ هواخواهی‌ وی‌ برخاستند. ولی‌ در کوتاه‌ترین‌ زمان‌ همه‌ چیز را تغییر دادند. آنان چه کسانی بودند؟ تبار، قبیله و زادگاهشان کجا بود؟ چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی داشتند؟ این پرسش‌ها و پرسش‌های دیگر برای تمام کسانی که دربارۀ این نهضت شکوهمند اندک آشنایی و مطالعه‌ای داشته باشند، مطرح است. همین سؤالات از دیرباز تا کنون پیش روی محققان و تاریخ‌نویسان بوده است. این دو کتاب نیز در پاسخ به همین نیاز نگارش یافته و حاصل تحقیق و پژوهشی گسترده در این زمینه است. تحقیق و پژوهشی که از ده سال پیش تا کنون سعی در روشن نمودن زوایای تاریک زندگی و قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و خاندان و یاران باوفا و دشمنان آن حضرت انجام شده است.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری ادامه داد: فرهنگ یکی از مسائل مهم جامعه محسوب می‌شود چرا که فرهنگ هویت و موجودیت یک جامعه است و اگر فرهنگ یک ملت آسیب ببیند آن جامعه دچار پوچی و نابودی می شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان تصریح کرد:  تنها راه حل برای رفع معضلات و مسائل فرهنگی کشور این است که فرهنگ در اولویت قرار گرفته و مسئولان دستگاه‌های فرهنگی عزم جدی نسبت به مسائل فرهنگی داشته باشند و اقتصاد و فرهنگ با هم حرکت کنند تا سعادت دنیا و آخرت تضمین شود. وی افزود: در این راستا همه مسئول هستیم و باید با امر به معروف و نهی از منکر جامعه را به سمت سلامت فرهنگی سوق دهیم.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس ضمن تقدیر از زحمات محسن زارع مهرانی، سرپرست سابق اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس از حسن اعتماد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و فرماندار  بندرعباس تقدیر نمود.

عباس نژاد در ادامه  به مصوبات پیشین جلسه  اشاره و ادامه داد: برنامه ها و فعاليت هاي اداره كل كتابخانه هاي عمومي در توسعه زيرساخت هاي فرهنگي نقش بسزایی خواهد داشت و انس گرفتن نسل کودک و نوجوان با دانش و مطالعه  آنان را از آسيب هاي اجتماعي مصون نگاه خواهد داشت و امیدوارم طی حضور خود در این سنگر با همکاری کتابداران به عنوان پایه گذاران دانایی، اقدامات مهمی در راستای ترویج کتابخوانی صورت پذیرد.
گفتنی است در پایان جلسه با حکم فرماندار، داوود صمصام پور به عنوان عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس منصوب شد.

 [PageVisit]