1398/5/13 يكشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ برگزاری اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش شهاب جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش شهاب شهرستان قشم به ریاست بخشدار شهاب و با حضور مدیرکل کتابخانه‌‌های عمومی استان هرمزگان، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، رئیس اداره ویژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم، شهردار سوزا، امام جمعه سوزا و سایر اعضای انجمن در بخشداری شهاب تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش شهاب به ریاست آرش نیرومند، بخشدار شهاب و  با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ امینه دریانورد، رئیس اداره ویژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم؛ محمد ایرانی، شهردار سوزا؛ حجت الاسلام و المسلمین احمد سلامی سوزائی، امام جمعه سوزا؛ سید مسلم دریانورد، رئیس آموزش و پرورش بخش شهاب و سایر اعضا در بخشداری شهاب برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور در این جلسه بیان کرد: اقتصاد، فرهنگ، امنیت و سیاست از ارکان مهم و اساسی توسعه و پیشرفت هر کشور به حساب می‌آیند و زیر بنای همه ارکان، توسعه فرهنگی است که این امر، جز با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، میسر نخواهد شد.

وی ادامه داد: کتابخانه‌های عمومی در صورت برخورداری از کتاب‌های مناسب و کتابداران متخصص و توجه به نیازهای مراجعین، می‌توانند عامل موثری در تشویق اقشار مختلف مردم به مطالعه شوند. کتابخانه‌های عمومی اگر جایگاه واقعی خود را بیابند و امکانات لازم و گستردگی متناسب با رشد جمعیت را به دست آورند، جامعه مخاطب آنها از حیث تاریخی و اجتماعی در مکانی از بلوغ و قدرت گزینش قرار می‌گیرد که نه تنها برآورنده نیاز اطلاعاتی هر متقاضی و زمینه ساز رویکرد مردم به سوی مطالعه و کتابخوانی است، بلکه می‌تواند به عنوان پشتیبان امر تحقیقات در کشور و ضمانتی مطمئن برای سلامت جامعه باشد.

رئیس اداره ویژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم بیان کرد: خوشبختانه شهرستان قشم از نظر ساخت کتابخانه‌های عمومی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و تعداد کتابخانه‌های عمومی این شهرستان از 3 باب در سال 1392 به 12 باب در سال جاری رسیده است و امیدوارم با تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش شهاب بتوانیم برای توسعه شهر سوزا قدمی برداریم که یقیناً با همکاری و پیگیریهای اعضای انجمن، این مهم به سرانجام خواهد رسید.

وی ادامه داد: بزرگترین دغدغه بنده، ساخت کتابخانه در شهر سوزا است؛ چرا که شهر سوزا با وجود جمعیت بالا، فاقد کتابخانه می‌باشد و مردمان بافرهنگ این شهر از کتابخانه و امکانات آن استقبال خواهند کرد.

بخشدار شهاب بیان کرد: کتاب، معیار سنجشی برای میزان دانش و معرفت انسان ها است و نقش مهمی در راه شکوفایی و بالندگی افراد و جوامع دارد به همین سبب فرهنگ استفاده از آن باید در کشور ترویج پیدا کند تا بتوان با گسترش نظام دانایی افراد، گام های اساسی در راه پیشرفت برداشت؛ زیرا توسعه فرهنگی و صنعتی با میزان کتابخوانی جامعه نسبت مستقیم دارد.

نیرومند افزود: کتاب و کتابخوانی آینه تمام نمای رشد مدنیت، فرهنگ و تمدن بشری به شمار می رود. هر جامعه ای که خواهان پیشرفت و توسعه است و می کوشد تا در چرخه تکامل و پیشرفت قرار گیرد، باید برای این مؤلفه تعیین کننده، جایگاه ویژه ای قایل شود که غفلت از آن باعث شده تا جامعه در عرصه فرهنگ و تمدن ارج و اعتباری نداشته باشد و از همین رو دست اندرکاران و طراحان سیاست های کلان بایستی برای حوزه فرهنگ اولویتی خاص در نظر بگیرند.

وی با اشاره به ظرفیت خیرین سوزا، عنوان کرد: ورود خیرین به حوزه کتابخانه های عمومی، بسیار راهگشا است و مسئولین با تشویق خیرین برای ساخت و تجهیز کتابخانه ها، بسیار اثر گذار خواهند بود.

شهردار سوزا در ادامه جلسه بیان کرد: ترویج کتابخوانی باید زیربنای‌ هر برنامه ‌ریزی‌ اصولی‌، اجتماعی‌ و توسعه‌ ملی‌ قرار گیرد و اگر بتوان جامعه را به کتاب و کتابخوانی تشویق کرد، می توان به پیشرفت کشور امیدوار بود و در صورتی که فرهنگ کتاب و مطالعه در جامعه رونق پیدا کند و علاقه مندان زیادی به آن روی بیاورند، این عوامل سبب توسعه کشور و سرفرازی ملت خواهد شد.

وی افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی و باسواد و آگاه شدن مردم به داشتن جامعه‌ای سالم و با فرهنگ خواهد انجامید؛ چرا که مردم کتابخوان و دانا اصول شهروندی را بیشتر رعایت میکنند، برای دیگران احترام قائلند و در حفظ نظم و ترتیب در جامعه خواهند کوشید.

ایرانی ادامه داد: مردم سوزا، افرادی همراه و بافرهنگ هستند و تلاشمان این است که با استفاده از ظرفیت خیرین این شهر بتوانیم کتابخانه‌ای که شایسته مردم باشد را بسازیم تا بستر آسایش و رفاه مردم این شهر را فراهم نماییم.

گفتنی است در پایان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان به همراه رئیس اداره ویژه کتابخانه‌های عمومی شهرستان قشم از کتابخانه‌های عمومی اندیشه خلیج فارس شهرستان قشم، رسالت روستای گوران، ملامصبح روستای لافت، سبزاندیشان روستای دولاب و صدف روستای سلخ بازدید و با کتابداران و اعضا به گفتگو نشستند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 55