5

3

1

4

2
1398/2/30 دوشنبه همزمان با آیین بازگشایی کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص) شهرستان بستک؛ برگزاری اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک در سال جدید جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، فرماندار، امام جمعه، اعضای شورای شهر، بخشداران و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک در کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک همزمان با آیین بازگشایی کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص) و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ حجت الاسلام و المسلمین یونس قائدی، امام جمعه شهرستان بستک؛ شمس الدین حسینی قتالی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک؛ صلاح الدین احمدی، رئیس شورای شهر بستک؛ شهاب الدین بادروج، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک و عضو شورای شهر بستک؛ امیرحسین حیدری، رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و همکاریهای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، مسئولان شهرستان و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک در کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص) برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن ابراز خرسندی از بازگشایی مجدد کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص) و برگزاری اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک در این پایگاه فرهنگی بیان کرد: یأس و ناامیدی یکی از آفتهای اصلی زندگی اجتماعی است و هر چه افراد جامعه نسبت به زندگی و جامعه خود امیدوارتر باشند، میزان مشارکت آنها در ساختن جامعه بیشتر خواهد بود. در مقابل به میزانی که افراد نسبت به زندگی و نظام اجتماعی و سیاسی ناامید باشند، مشارکت کمتری در ساختن جامعه خواهند داشت و همین افراد نیرویی در تخریب جامعه و زندگی خواهند بود.

وی ادامه داد: ناامیدی و یأس منشأ اصلی بی‌اعتمادی و در نهایت ایجاد تعارض است. افراد در این فضای فکری و فرهنگی، معترض، لجوج، خودبین و انزواطلب می‌شوند و نظام اجتماعی در معرض فروپاشی قرار می‌گیرد .

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری، ترویج کتابخوانی را یکی از راههای مقابله با یأس و ناامیدی در جامعه عنوان کرد و افزود: کتاب درمانی می‌تواند نقش بسزایی در افزایش امید در جامعه داشته باشد و کتابخانه‌ها به عنوان پایگاههای مهم فرهنگی در این زمینه بسیار تأثیرگذار هستند.

وی تصریح کرد: در کنار ساخت کتابخانه باید به افزایش تعداد کتابخوانان نیز اشاره کرد و در گام اول باید کتابخوانان خوبی را پرورش داد و صرفاً افزایش کتابخانه در جامعه، تنها راه ترویج کتابخوانی نمیباشد و کتابداران به عنوان مشاورانی امین باید کتاب را به خانه‌های مردم ببرند و آنان را جذب کتاب نمایند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بر ضرورت حمایت از نویسندگان بومی تأکید کرد و ادامه داد: باید در شناساندن نویسندگان بومی به مردم فعالانه‌تر عمل نماییم و از آثار آنان در کتابخانه‌های عمومی رونمایی نماییم؛ همچنین در همه کتابخانه‌ها بخشی به آثار نویسندگان بومی اختصاص یابد.

امام جمعه شهرستان بستک تصریح کرد: پیشرفت جوامع مختلف را با معیار دانش، میزان مطالعه و کتابخوانی آنان می سنجند؛ از این رو شایسته است که در کشور اسلامی ما به این فرهنگ توجه ویژه و برای اعتلای آن تلاش شود.

حجت الاسلام و المسلمین قائدی با اشاره به اینکه افراد می‌توانند اوقات فراغت خود را با مطالعه و کتابخوانی سپری کنند، گفت: طی شدن وقت فراغت انسان با کتابخوانی و بها دادن به کتاب، در حقیقت یک امر پسندیده و ارزشمند است که علاوه بر سپری شدن صحیح وقت، بر اطلاعات عمومی انسان نیز می افزاید.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک با حضور در این جلسه بیان کرد: خوشحالیم که امروز شاهد بازگشایی مجدد کتابخانه‌ای که چندین سال به خاطر تخریب شدن در حادثه زلزله تعطیل شده بود، هستیم؛ ولی شهرستان بستک با داشتن سبقه فرهنگی بالا و چهره‌های فرهنگی شاخص، شایسته داشتن بیش از 1 کتابخانه می‌باشد.

وی از خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان تقدیر نمود و بیان کرد: خوشبختانه خیرین شهر بستک در حوزه فرهنگی، بسیار خوب عمل نموده‌اند و نگاه ویژه‌ای به کتابخانه‌سازی دارند و همین امر نشان می‌دهد که ارتقای فرهنگ در این شهرستان چقدر برای همگان حائز اهمیت است.

وی افزود: امیدواریم با بازگشایی این کتابخانه، اتفاقات خوبی در شهرستان رقم بخورد و فعالیتهای فرهنگی جذاب در این کتابخانه‌ها بتواند انگیزه‌ای برای حضور مردم در این مکان مقدس باشد.

حسینی قتالی در ادامه بیان کرد: نهادینه کردن و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه باید با سرمایه گذاری بر روی کودکان و نوجوانان انجام شود ؛ چرا که عادت به مطالعه از سنین پایین شکل می‌گیرد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بستک ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخوانی در شهرستان، بیان کرد: شهرستان بستک دارای 6 باب کتابخانه‌ی عمومی است که خدمات فرهنگی متنوعی را به مراجعه کنندگان خود ارائه می‌دهد.

وی افزود: کتابخانه پیامبر اعظم (ص) در سال 1392، طی حادثه زلزله کاملاً تخریب شد؛ به گونه‌ای که قابلیت استفاد از آن وجود نداشت. خوشبختانه بعد از گذشت 5 سال، این کتابخانه با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال و زیربنای 1300 متر مربع در مکانی دیگر ساخته و امروز با حضور فرهنگ دوستان بازگشایی شد.

گفتنی است این کتابخانه با داشتن بیش از 8 هزار جلد کتاب در رده‌های سنی مختلف و مجهز به بخشهای کودک، مرجع، سالن مطالعه و مخزن اصلی، به اعضای خود خدمات ارائه می‌کند.

 

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 138