6

4

3

2

1

5
1398/2/16 دوشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ برگزاری اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه در سال جدید با محوریت برگزاری باشکوه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، امام جمعه بندرلنگه، فرماندار، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری بندرلنگه و سایر اعضای انجمن در کتابخانه مرکزی این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه با محوریت برگزاری باشکوه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور حجت الاسلام و المسلمین جواد رکنی، حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ علی نیکویی، فرماندار بندر لنگه؛ سعید شادمانی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه؛ خلیل محامدی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری بندرلنگه و سایر اعضای انجمن در کتابخانه مرکزی شهرستان برگزار شد.

امام جمعه بندرلنگه با حضور در این جلسه بیان داشت: یکی از کارهای فرهنگی مؤثر در جامعه، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است ولی متأسفانه این فرهنگ در جامعه بسیار کمرنگ شده است و باید علت دوری مردم از کتاب بررسی شود و راهکارهایی اساسی برای رفع آن اندیشیده شود.

وی بر نقش مهم نظام آموزشی در ترویج کتابخوانی اشاره کرد و افزود: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از سنین پایین به کودکان آموزش داده شود و از خانواده شروع و در مدرسه تکمیل شود؛ مدارس باید به سمت و سویی بروند که در دانش آموزان برای مطالعه کتابهای غیر درسی، انگیزه ایجاد کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رکنی، بازدید دانش آموزان از کتابخانه‌ها و خلاصه نویسی کتابهای خوانده شده را از جمله راههایی دانست که می‌توان دانش آموزان را به سمت کتاب سوق داد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن بیان تاریخچه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: قبل از سال 1382، کتابخانه‌های عمومی کشور تحت عنوان هیئت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می‌شد اما از سال 1382 به بعد طبق قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به صورت نهاد عمومی غیردولتی و مستقل آغاز به فعالیت کرد.

وی علت اصلی مستقل شدن این نهاد را اهمیت به بحث کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و افزود: کتاب، شاهرگ حیاتی فرهنگ است و نباید در حاشیه قرار گیرد و وجود نهاد مستقلی برای پرداختن به بحث کتاب ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، فرهنگ را مهمترین اولویت جامعه دانست و بیان کرد: متأسفانه در جامعه امروزی به فرهنگ و نیازهای فرهنگی توجه چندانی نمی‌شود و به عنوان نیاز دست چندم به آن نگریسته می‌شود؛ در صورتی که فرهنگ زیربنا و اساس پیشرفت و رشد جامعه را تشکیل می‌دهد و باید نگاه خاص و ویژه‌ای به آن داشت.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری ضمن اشاره به اهمیت برگزاری مطلوب نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی  و در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان»، «جوان و بزرگسال» برگزار می‌شود.

وی این جشنواره را فرصت ارزشمندی برای ترویج کتابخوانی و آشنایی کودکان و نوجوانان با سیره ائمه دانست و افزود: برای برگزاری مطلوب و شرکت حداکثری مردم در این مسابقه، نیاز به همکاری و تعامل دستگاههای مختلف است و تبلیغات و اطلاع رسانی مطلوب می‌تواند بستر برگزاری باشکوه این جشنواره را فراهم نماید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان از امام جمعه شهرستان خواست با استفاده از ظرفیت‌های نماز جمعه، این جشنواره را به مردم معرفی و از آنان برای شرکت در این مسابقه، دعوت به عمل آورد.

علی نیکویی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرلنگه در این جلسه با اشاره به نقش کتاب و کتابخوانی گفت : باید همه تلاش خود را در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به کار ببندیم و شهرداری ها، ادارات و ارگانها در این راه تلاش مستمر داشته باشند .

وی افزود : با کمک به کتابخانه ها، نسل جدید جامعه را تربیت خواهیم کرد و کودکان و نوجوانان همان نسل جدیدی هستند که باید با ایجاد فضای مناسب به سمت کتابخانه ها و کتابخوانی سوق داده شوند .

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرلنگه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتاب و کتابخوانی در شهرستان بیان کرد: خوشبختانه شاخصهای کتابخوانی این شهرستان در سال 97 نسبت به سال گذشته، بهبود قابل توجهی داشته است و رشد 50/20 درصدی تعداد اعضای کتابخانه، رشد 3/27 درصدی میزان امانت و رشد 40 درصدی مراجعین کتابخانه‌های عمومی را شاهد بوده‌ایم.

وی ضمن تشکر از سازمانهای همکاری کننده در برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: مسئولین شهرستان در سال گذشته همکاری خوبی در برگزاری این جشنواره داشته‌اند و امیدواریم در سال جاری نیز شاهد برگزاری باشکوه تر این مسابقه باشیم.

شادمانی ادامه داد: کتابداران فعال شهرستان بندرلنگه با اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع و خلاقانه‌ای چون اجرای طرح همیاران کتابداران مدارس، جشنواره «قصه، فیلم و کتاب»، کلاسهای اوقات فراغت و ... نقش مؤثر و چشمگیری در جذب اعضا به کتابخانه‌های عمومی دارند و در سال جاری نیز طرح اوقات فراغت در همه کتابخانه‌ها اجرا خواهد شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 159