1398/2/17 سه‌شنبه حضور مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در جمع اعضای کتابخوان کتابخانه عمومی راسخ گزیر شهرستان بندرلنگه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با هدف بررسی مشکلات کتابخانه‌های عمومی استان از کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با هدف بررسی مشکلات کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی از کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر بازدید کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن بازدید از بخشهای مختلف این کتابخانه بیان کرد: جذب کودکان و نوجوانان به مطالعه باید به صورتی باشد که مخاطب بعد از حضور در کتابخانه به‌سختی از آن خارج شود. ساختن خاطره‌ای خوب از حضور در کتابخانه، مهم‌ترین بخش روند جذب است و در صورت بروز این اتفاق، مخاطب در نوبت‌های بعد هم به کتابخانه مراجعه کرده و عضو پایدار این مرکز می‌شود.

وی نقش کتابدار و نوع تعامل وی با کودکان و نوجوانان را بسیار مهم دانست و ادامه داد: بچه‌ها بر اساس احساسشان نسبت به افراد و خاطرات خوبی که با آنان دارند، دست به انتخاب می‌زنند و تمایلات شان را بر اساس احساساتشان، تنظیم می‌کنند؛ بنابراین رابطه خوب کتابدار با بچه‌ها می‌تواند در رشد مطالعه کودکان و نوجوانان مؤثر باشد.

وی با اشاره به اهمیت گفتگوی کتاب‌محور با موضوع منابع موردعلاقه کودکان و نوجوانان، افزود: کتابدار به‌واسطه شناخت نویسندگان، شاعران و شخصیت‌های کتاب می‌تواند از زبان آنان با کودکان، سخن بگوید و با شیوه‌های خلاقانه ارتباط، مخاطب کودک و نوجوان را جذب کند.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: خوشبختانه کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر به واسطه داشتن مدیر مسئول و کتابداران سخت کوش و با انگیزه، به مکانی جذاب و دوست داشتنی برای اعضای کودک و والدین آنان تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که امروز شاهد ذوق و شعف کودکان برای حضور در این مکان مقدس و فرهنگی بودم.

گفتنی است کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر در سال ۱۳۸۸ تاسیس شد. این کتابخانه اولین کتابخانه مشارکتی  شهرستان بندر لنگه میباشد که در سال 1390، مجوز فعالیت رسمی خود را از نهاد کتابخانه عمومی کشور اخذ نمود و در حال حاضر 2300 عضو فعال دارد که بخش اعظم آن را اعضای کودک تشکیل می‌دهد. این کتابخانه در سال‌های 91 و 93 به‌عنوان کتابخانه برتر استان، در سال 1392 به‌عنوان برترین کتابخانه فرهنگی کشور، در سال 1394 به‌عنوان برترین کتابخانه مشارکتی کشور و در سال 1396 به عنوان  یکی از ده روستای دوستدار کتاب شناخته شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 105