2

8

7

4

6

3

1

5

5

3

8

6

2

1

9

4

6

3

5

2

1
1398/2/7 شنبه با مشارکت انجمن خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان و شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ آیین کلنگ زنی کتابخانه عمومی شهر هشتبندی برگزار شد مراسم کلنگ زنی کتابخانه عمومی شهر هشتبندی، با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، رئیس انجمن خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان، رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس، امام جمعه شهر هشتبندی، بخشدار توکهور و هشتبندی، اعضای شورای شهر هشتبندی، رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب، خیرین و جمعی از اهالی و مردم شهر هشتبندی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی هرمزگان، آیین کلنگ زنی کتابخانه عمومی هشتبندی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ سیدعبدالله هاشمی، رئیس مجمع خیرین کتابخانه ساز هرمزگان؛ محمد صادقی، رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد بارانی، امام جمعه هشتبندی؛ شهریار رنجبر، بخشدار توکهور و هشتبندی و علیرضا صبور، رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور در این آیین بیان کرد: جای خوشبختی است که خیرین استان به اهمیت کتابخانه سازی و نقش کتابخانه در توسعه فرهنگ جامعه پی برده اند و به امر نیک کتابخانه سازی ورود کرده‌اند.

وی مشارکت شرکت پالایش نفت بندرعباس در ساخت این پروژه را امری ارزشمند و قابل تحسین عنوان کرد و افزود: امیدوارم صنایع دیگر نیز ترویج کتابخوانی و تأمین زیرساختهای آن را بخشی از برنامه کاری خود قرار دهند و بودجه‌ای را نیز به این امر اختصاص دهند.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری با دعوت از نیکوکاران برای کمک در توسعه کتابخانه ها تاکید کرد: ثواب ساخت كتابخانه كمتر از ساخت مسجد و حسينيه نيست چون شيعيان با فرهنگ مطالعه و كتابخواني معرفي مي شوند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد بارانی ضمن ابراز خرسندی از کلنگ زنی این مکان فرهنگی بیان کرد: یکی از نیازها و مطالبات اصلی و مهم فرهیختگان این منطقه، ساخت کتابخانه عمومی در شهر هشتبندی بوده است که خوشبختانه با همت خیرین و شرکت پالایش نفت بندر عباس کلید خورد.

وی ادامه داد: منطقه توکهور هشتبندی جوانان با استعداد و نخبه‌ای را در دامان خود پرورش داده است ولی متأسفانه طی سالهای اخیر نبود کتابخانه یکی از معضلات مهمی بود که مشکلات بسیاری را برای اهالی این منطقه رقم زد و جامعه کتابخوان این منطقه به هیچ امکانات کتابخوانی دسترسی نداشته‌اند.

امام جمعه هشتبندی افزود: یقیناً وجود کتابخانه عمومی در این منطقه به یک پایگاه مهم فرهنگی تبدیل خواهد شد که می‌تواند در کاهش آسیبهای اجتماعی نقش چشمگیری داشته باشد.

رئیس مجمع خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان کتابخانه‌ها را به عنوان مکانهایی مقدس و فرهنگی که پایگاهی برای تبادل افکار و اندیشه‌ها خواهد شد و از میزان آسیبهای اجتماعی خواهد کاست عنوان کرد و افزود: در حال حاضر شاهد افزایش بسیاری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی به طرق گوناگون و در سطوح مختلف جامعه هستیم و این موضوع نگران کننده است و می‌توان گفت: بسیاری از بداخلاقی‌های اجتماعی، رشد آمار پرونده‌های بزهکاری و به خطر افتادن سلامت جسمی و روحی نتیجه دوری جامعه از کتاب و مطالعه است.

عضو هیأت علمی دانشگاه هرمزگان و رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس بیان کرد: در دنیای امروز توسعه امری اجتناب ناپذیر و الزامی است؛ در واقع توسعه افزایش درآمد ناخالص ملی نیست بلکه فراهم کردن زمینه شکوفایی انسانهاست و باید از گذر دانستن و آگاهی به یک انسان شکوفا تبدیل شویم.

وی ضمن اشاره به اهمیت فرهنگ در جامعه عنوان کرد: در سال 2014، یونسکو اعلام کرد که در مناطقی که میخواستیم رونق اقتصادی ایجاد کنیم که فرهنگ اقتصادیشان پایین بود با شکست مواجه شدیم و به هدف خود نرسیدیم؛ بنابراین فرهنگ بر همه امور اولویت دارد و قبل از هر اقدامی باید بر روی غنای فرهنگی جامعه سرمایه‌گذاری کرد.

صادقی ادامه داد: کتابخوانی و ازدواج با کتاب، مفهوم انسان را تعریف می‌کند و بشر برای دانستن به وجود آمده است و بقیه امور فرعی هستند؛ در واقع وزن هر کسی به پاسخی که به سؤال هدف وی از زیستنش می‌دهد، بر میگردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه هرمزگان و رئیس هیأت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس افزود: تصمیم برای ساخت کتابخانه عمومی در این منطقه، جنبش مبارکی است و با توجه به اینکه هشتبندی مأمن و محفل علما بوده و هست دور از انتظار نیست که مردم این منطقه کمبود این مکان فرهنگی را احساس کرده و برای رفع این نیاز تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: انشاا... که فرهنگ مشارکت صنایع در پروه‌های فرهنگی نهادینه شود و مردم از صنایع سود و بهره ببرند.

گفتنی است کتابخانه شهر هشتبندی با زیربنای 350 مترمربع  وبا همکاری و مشارکت خیرین استان و شرکت پالایش نفت بندرعباس ساخته خواهد شد.

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 5340