5

4

3

7

6

1

2
1398/2/21 شنبه طی همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان؛ برگزاری آیین رونمایی کتاب با حضور نویسنده اثر آیین رونمایی کتاب «سفرنامه هند» نوشته دکتر عباس فضلی در سالن فارابی بیمارستان شهید محمدی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین رونمایی کتاب «سفرنامه هند» با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ عباس فضلی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و نویسنده کتاب؛  رضا برومند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان و جمعی از فعالین فرهنگی و هنری برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان در این رابطه گفت: بر این نظریه معتقدم که فرهنگ در کشور ما مظلوم بوده و همچنان هم مظلوم است و نسبت به فرهنگ بی توجهی می شود.

وی افزود: بر این باورهستم که اگر رویکرد فرهنگی‌مان درست نشود هیچگاه اقتصاد نیز درست نخواهد شد و همچنین بر این باورم که بحران اصلی جامعه فرهنگ است. فعالیت‌های اقتصادی ما به دلیل نداشتن پیوست فرهنگی، به سرانجام نمی رسد.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری بیان کرد: رونمایی از کتاب بهانه ی خوبی است تا اصحاب فرهنگ، رسانه و هنر دور هم جمع شوند و به تبادل نظر و اندیشه بپردازند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان ابراز کرد: کتاب" سفرنامه هند" را می توان از مناظرمختلف بررسی کرد. این کتاب بهانه ای است که نویسنده دغدغه های خود را بیان کند اگرچه ظاهر این کتاب یک سفرنامه است اما کتابی علمی و تحقیقی است.

وی ادامه داد: اگر بخواهم نام دیگری برای این کتاب انتخاب کنم «دغدغه های فکری و درونی دکتر عباس فضلی» و یا «پاسخ به شبهات به زبان ساده»، عناوین مناسب تری خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد ذاکری بیان کرد: شبهاتی چون «حوریان بهشتی»،  «علم بهتر است یا ثروت»، «سیاست خوب است یا خیر»،  «چرایی روزه گرفتن»، «چرایی تکراری بودن زندگی» و ... در این کتاب به سادگی پاسخ داده شده است.

وی عنوان کرد: در این کتاب، احساسات و تعلقات نویسنده به سادگی بیان و به حدیث نفس پرداخته شده است و می توان ویژگی هایی چون آزادی خواهی، علاقه مند به تحقیق و مطالعه، صرفه جو و قناعت کننده،  محترم شمردن افکار دیگران و وقت شناسی را به نویسنده این کتاب نسبت داد.

وی در پایان گفت: عدم وجود خودسانسوری، مثبت اندیشی، پرهیز از منفی نگری، شجاعت و صراحت در کلام و عقیده و عدم چاپلوسی از سایر ویژگی های این نویسنده است.

در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان خطاب به مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، بیان کرد: فعالیت ها و پیگیری های‌تان به جهت بالا رفتن اهمیت کتاب و کتابخوانی و توجه مداومتان به این موضوع برایمان روشن و واضح است؛ لذا در این راستا خواستار برگزاری این مراسم به صورت ماهیانه هستیم.

رضا برومند ادامه داد: اگر تاریخ گذشته مان را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که قرابت های فرهنگی زیادی میان فرهنگ استان هرمزگان و فرهنگ هندوستان وجود دارد.گذشتگان نه چندان دور ما در خاطره ها و قصه‌هایشان از هند و تجارت و اقتصاد این کشور سخن گفته اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان ادامه داد: در بسیاری ازکشورها، بسیاری از ارزش ها عمیق شده است اما در کشورمان این اتفاق آنطور که باید و شاید رخ نداده؛ البته این موضوع نه تنها در فرهنگ بلکه در سیاست، مذهب و دین نیز از عمق لازم برخوردار نیست.

وی بیان کرد: روانشناسان سه دلیل بیان می کنند که چرا به مسائل عمیقا وارد نمی شویم، بخشی به پیوند عاطفی آن ارزش با درون انسان، بخشی مربوط به آشنایی با فرهنگ هاست یعنی شخصی که با فرهنگ های مختلف آشنا شود انسان عمیق تری است و راحت تر معیارهای جامعه از جمله نظم و قانون مندی را میپذیرد. در نهایت بخشی نیز مربوط به زبان های مختلف است به عبارتی هر فرد که با زبان های بیشتری آشنا باشد راحتتر می تواند مسائل جامعه را درک و عمیقا آن ها را بپذیرد.

همچنین نویسنده کتاب سفرنامه هند با خواندن متنی از کتاب، عنوان کرد: هر انسانی ترکیبی است از بخشی که در آن به جهان چشم گشوده، خانه ی شهری یا کلبه ی روستایی ای که در آن راه رفتن آموخته، بازی هایی که در دوران کودکی کرده، افسانه هایی که از دیگران  شنیده، غذایی که خورده، مدرسه ای که به آن رفته، ورزش هایی که دنبال کرده، شاعرانی که شعر آنان را خوانده و خدایی که در او ایمان نهاده است. اینها همه دست به دست هم داده تا او را آنچه هست؛ ساخته است و این ها نه چیزی است که انسان از راه شنیدن، به هستی و کیفیت آن پی‌ تواند برد. اینها را تنها هنگامی درک می توانیم کرد که خود جزء جزء آن را به تجربه ی زندگی دیده باشیم و چون مردم کشورهای دیگر که بیگانه ی ما هستند جز به ظاهر نمی‌توانیم شناخت.

وی ادامه داد: گزاره های فوق، حکایت این معناست که آدمی نباید خود را گم کند و گذشته ی خود را به فراموشی بسپارد و به آینده ای موهوم و مبهم دل خوش کند یا غرق در حال و سخنان نغزآمیز و مبالغه پرور دیگران شود. زیبایی حال به فراموش نکردن گذشته و دل نسپردن به حوادث آینده است. مغرور نشدن به حال یعنی زیستن در عین حقیقت و واقعیت است. ما بسان خسان در میان موج دریا سرگردانیم. هر لحظه به این سو و آن سو میرویم. در این تلاطم زندگی باید به عدم پناه برد و وجود را در عدم جستجو کرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در جهانی که ما را به روزمرگی ها و تن آسایی ها دعوت می کنند؛ باید زندگی را در هیچ ها جستجو کرد. هیچ ها یعنی خواستن نخواستن ها و قناعت کردن به بودن ها. تا معنا در زندگی رخ نماید و بر ما چهره بگشاید.  ما با خواستن همه چیز، خود را در دریایی از ریاکاری و خودکامی و خودشیفتگی گم میکنیم و با دست و پا زدن در گرداب ها و تالاب‌ها، افسردگی و اضطراب را تجربه می کنیم. برای رهایی از رنج زندگی، چاره‌ای جز فاصله گرفتن از هوس ها و خطرات داشتن ها نیست.

وی تصریح کرد: در این سفرنامه، من از حال مغموم و آینده ی موهوم به گذشته ی مرسوم پناه برده ام تا پزمان از دست رفته ام را باز یابم. کشور هند و تحصیل در آن و دیدن طبیعت سرسبز و حشر و نشر با دیگران، بهانه ایست تا فتیله ی چراغ امید، در نگاه و نظرم فروکش نکند و مرا به تاریکی و پوچی فرا نخواند. دستگیر من در این عبور، خدایی بود که با او راز و نیاز می کردم و به آیه های قرآن اش پناه می بردم.

حجت الاسلام و المسلمین فضلی عنوان کرد:  من با واژه  واژه های کتاب زیسته ام و کوشیده ام تا با همین واژگان، دیگران را به روزنه ی امیدی دعوت کنم. سپاس فراوان بر تمامی کسانی که قدم رنجه کرده و در این آیین رونمایی شرکت نموده اند. درود بر دانشجویان عزیزی که زحمت این نشست را بر عهده گرفته اند و سلام بر دوستان و اساتیدی که مرا شرمنده حضور خود کرده اند. خطاب به تمامی شما بزرگواران می گویم: من در این کتاب و کتاب هایی که می خوانم و یادداشت هایی که می نویسم در پی  گمشده ای هستم که دستیابی به آن امکان ناپذیر است ولی از رفتن و گشتن هم خسته نمی شوم.

وی در پایان گفت: در آخر باید بگویم این اثر را به همسرم رباب تقدیم کرده ام که در فراز و نشیب های زندگی مرا همراه بوده است. او را نماینده ی زنانی می دانم که در جامعه ی پسامدرن سر بر آورده اند تا خود را مستقل از مردان بازیابند و در روزگاری که مردان در فکر جنگ و جدال مداوم هستند؛ صلح و صفا را به دنیا هدیه کنند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 187