1
1397/11/9 سه‌شنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک به ریاست فرماندار سیریک در سالن اجتماعات فرمانداری سیریک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک به ریاست عبدالله پرتابیان، فرماندار سیریک و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ یونس طاهری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن حیدری، امام جمعه شهرستان سیریک و سایر اعضای انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

فرماندار سیریک با حضور در این جلسه بیان کرد: اگر جامعه‌ای از کتاب فاصله بگیرد، قطعاً از رشد علمی، معنوی و توسعه متوازن به دور خواهد ماند؛ توسعه و استانداردسازی کتابخانه‌ها و نهادینه‌سازی فرهنگ کتابخوانی در تمامی رده‌های سنی یک ضرورت است؛  چراکه کتابخانه و تربیت افراد کتاب‌خوان نشان از رشد فرهنگ یک جامعه است.

وی ادامه داد: شهرستان سیریک  با چهره‌ای فرهنگی و تاریخی و گردشگری شناخته می‌شود و انشاا... با فعالیت‌های گسترده فرهنگی علی الخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی سرانه مطالعه این شهرستان افزایش یافته و گام های موثری در ترویج فرهنگ مطالعه با تعامل و هم افزایی همه نهادهای فرهنگی و آموزشی شهرستان  برداشته شود.  

پرتابیان افزود: حرکت در مسیر توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی  نیاز به یک برنامه ریزی مدون و ساخت کتابخانه‌‌های عمومی در شهرستان دارد و این عامل از عوامل اصلی کمبود افراد کتابخوان در سیریک می‌باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، پایه و اساس پیشرفت هر کشوری را رشد فرهنگی آن کشور عنوان کرد و افزود: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بوده است و به خاطر مسائل فرهنگی موجود کشور، این انقلاب شکل گرفت ولی متأسفانه این رسالت به فراموشی سپرده شده است و فرهنگ در کشور ما در حاشیه و ذیل امور دیگر قرار گرفته است.

وی کتاب را از مؤلفه‌های اساسی فرهنگ دانست و ادامه داد: کتاب محور دانایی و پیشرفت است و جامعه‌ای سعادت خواهد یافت که کتاب در آن اصل باشد و طرفدار زیادی داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری، ترویج کتابخوانی را وظیفه همگان عنوان کرد و افزود: همه ما نسبت به ترویج کتابخوانی مسئول هستیم و باید تلاش کنیم تا این اتفاق مهم فرهنگی گسترش یابد؛ زیرا همه افراد جامعه مجموعه‌ای به هم پیوسته هستند و بر یکدیگر تأثیر خواهند گذاشت.

وی از روحانیون و ائمه جمعه خواست تا از ظرفیت تریبونهای امام جمعه در زمینه ترویج کتابخوانی استفاده نمایند و مردم را دعوت به مطالعه نمایند.

امام جمعه شهرستان سیریک ضمن تقدیر از فعالیتهای رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیان کرد: کتاب وسیله‏ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ‏ماند و به آیندگان منتقل می ‏شود؛ از این‏رو پیشوایان معصوم(ع) توجه ویژه‏ای به فرهنگ مکتوب داشتند و همواره پیروان خویش را به حفظ دانش و نوشتن آن سفارش می ‏فرمودند.

امام جمعه شهرستان سیریک تأکید کرد: با توجه به فرهنگی بودن دین اسلام و اینکه معجزه جاوید پیامبر(ص) کتاب قرآن است و از طرفی اسلام بیش از هر دین دیگری بر علم و بصیرت ارزش گذاشته است، برای افزایش بصیرت، آشنایی با وظایف دینی، اجتماعی، سیاسی و... مطالعه کتاب ضرورت دارد.

وی افزود : ترویج دانایی محوری در سطوح مختلف جامعه با کتاب و اشاعه فرهنگ کتابخوانی مهیا می شود و فرهنگ مطالعه محرک توسعه است.

وی عنوان کرد: باید به کتاب و کتابخوانی به‌عنوان یک رویداد اجتماعی نگاه کنیم و آن را در جامعه گسترش دهیم؛ زیرا تمایل مردم برای حضور در برنامه‌های کتاب‌محور، ضمن ارتقاء سطح فرهنگ، بسیاری از معضلات اجتماعی را کمرنگ خواهد کرد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای فرهنگی صورت گرفته در کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک بیان کرد: خوشبختانه در شهرستان سیریک در زمینه کتابخوانی اتفاقات خوبی رقم خورده است و با اجرای فعالیتهای فرهنگی متنوع چون تقدیر از دانش آموزان کتابخوان در مدارس، برگزاری نشستهای معرفی کتاب با حضور زنان خانه دار، برگزاری مسابقات مختلف کتابخوانی، نقاشی و ... توانسته ایم جایی برای کتاب در زندگی مردم شهرستان باز کنیم.

طاهری در ادامه از همکاریهای بخشدار مرکزی سیریک، دهیاران و شهرداران شهرستان تقدیر نمود.

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 141