ا

س

ثق

قثق

یبیب

\
1397/7/11 چهارشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک به ریاست محمد رادمهر، فرماندار شهرستان؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و اعضای انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد.

کتابخانه‌ها باید به عنوان مکانی برای ساختن شخصیت انسانها شناسانده شوند

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری با حضور در جمع اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی جاسک به تشریح وضعیت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان پرداخت و بیان کرد: جاسک تنها دو کتابخانه عمومی با زیربنای 1500 متر مربع دارد و آمار شاخص‌های کتابخانه‌ای همچون اعضا، امانت، تعداد منابع و ...در این شهرستان از میانگین استانی، پایین‌تر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: با توجه به جمعیت 58 هزار نفری شهرستان جاسک و تعداد بالای جمعیت با سواد آن، وجود دو کتابخانه برای این شهرستان بسیار اندک است و انشاا.. با همکاری و مشارکت خیرین بتوانیم نسبت به افزایش تعداد کتابخانه‌ها، گامهای مؤثری برداریم.

وی همکاری و هم افزایی دستگاههای استانی را برای پیشرفت، امری ضروری دانست و تصریح کرد: کلیه دستگاه‌ها به عنوان عضوی از مجموعه بر یکدیگر تأثیر دارند و پیشرفت یک سازمان در گرو پیشرفت سازمانهای دیگر است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری از کتابخانه‌ها به عنوان مکانی برای ساختن شخصیت مطلوب انسانها یاد کرد و ادامه داد: کتابخانه‌ها مجموعه‌ای از دانشها هستند که در کتابهای موجود در این مکان، جمع آوری شده‌اند؛ لذا کسانی که به نسبت به ساخت کتابخانه، اهتمام دارند به این معنی است که ساخت مطلوب شخصیت انسانها برای آنان امری مهم و درخور توجه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، ساخت کتابخانه در روستاهای فاقد کتابخانه که جمعیت بالای 1500 نفر دارند را از اولویت‌های کاری مجموعه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان دانست و بیان کرد: امید است با اقدامات این چنینی بتوانیم عدالت فرهنگی را در سطح استان، رعایت کنیم.

وی هدف از برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی را استفاده از خرد جمعی عنوان کرد و افزود: همه اعضای انجمن به عنوان فرد مسئول در حوزه ترویج کتابخوانی، باید به صورت منظم در جلسات انجمن شرکت کنند و برای نهادینه کردن مطالعه در استان تلاش نمایند.

در ادامه، فرماندار جاسک ضمن تقدیر از زحمات مدیرکل سابق، حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری در جلسات انجمن شهرستانهای غرب و شرق استان  را نشان از اهمیت ایشان به مسائل فرهنگی دانست.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک بیان کرد: متأسفانه شهرستان جاسک در زمینه شاخص‌های فرهنگی مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته است و شاخص‌های توسعه این شهرستان در شأن مردم جاسک نیست.   

ایشان با تأکید بر اینکه زیرساختهای فرهنگی می‌تواند موجب پیشرفت جامعه باشد افزود: امروزه رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته، گسترش مسائل فرهنگی آنان است؛ اما متأسفانه در کشور ما مسائل فرهنگی کمتر مهم شمرده شده‌اند و مسائل اقتصادی، سیاسی و ... بر مسائل فرهنگی ارجحیت دارند.

رادمهر ادامه داد: لازم و ضروری است که همه سازمانها، به ویژه آموزش و پرورش در این زمینه، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند و دانش‌آموزان را از ابتدا به مطالعه، ترغیب نمایند تا فرهنگ مطالعه از سنین پایین در بین آنان، نهادینه شود و مسئولین نیز نگاهی ویژه به شهرستان جاسک داشته باشند تا بتوانیم تعداد کتابخانه‌های عمومی این شهرستان را افزایش دهیم.

علی اصغر سعیدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک نیز گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان و فعالیتهای فرهنگی که در این کتابخانه‌ها انجام می‌شود ارائه و افزود: برای ترویج کتابخوانی در این شهرستان، توجه سایر دستگاهها به امر کتابخوانی بسیار ضروری است و اعتماد قلبی به اینکه با همکاری یکدیگر می‌توانیم این مهم را به سرانجام برسانیم، می‌تواند اتفاقات خوبی را در حوزه کتابخوانی در این شهرستان رقم بزند.

گفتنی است در این سفر یکروزه، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به همراه هیأت همراه از کتابخانه‌های عمومی شهرستان جاسک و میناب بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان قرار گرفت.

 

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 204