5

6

4

7

2

3

8

1

3

4

6

1

5

7

8

2
1397/10/6 پنجشنبه در جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان مصوب شد؛(5) ساخت بزرگترین کتابخانه خیرساز استان در سواحل مکران اعضای مجمع خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان و نمایندگان خیرین هرمزگانی با حضور در جلسه انجمن خیرین، تصمیم به ساخت بزرگترین کتابخانه خیرساز استان در سواحل مکران گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان به ریاست سید عبدالله هاشمی و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان و اعضای مجمع خیرین و نمایندگان خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان در اداره کل کتابخانه های عمومی استان تشکیل شد.

در این جلسه، اعضا و نمایندگان به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود در زمینه کتابخانه سازی پرداختند و با یکدیگر برای حل مشکلات و رفع موانع به گفتگو نشستند.

گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک فقط در کتابها یافت می‌شود

محمد خطیبی زاده، عضو مجمع خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان، حضور در این جلسه را یکی از پرمایه‌ترین و ارزشمندترین جلسات دانست و عنوان کرد: حضور بنده در این جلسه باعث شد تا ندای خیرین آگاه را با جان و دل گوش دهم و انگیزه‌ای دو چندان برای ورود به کار خیر کتابخانه‌سازی پیدا کنم.

وی ادامه داد: انجام کار خیر سن و شرایط مالی را نمیشناسد و هر کس در هر سنی که باشد می‌تواند حتی با اهدای یک کتاب یا ترغیب خیرین دیگر، نقشی در ایجاد و توسعه کتابخانه‌ها داشته باشد و اگر همه با همدیگر همکاری کنند سبب ایجاد حرکت بزرگی در امر کتابخوانی خواهد شد.

خطیبی زاده، فراگیری گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک را فقط از طریق کتاب امکان‌پذیر دانست و افزود: کودکانمان را نیز باید از دوران طفولیت به کتاب خواندن عادت دهیم و در مناسبتها و به بهانه‌های مختلف برایشان کتاب بخریم؛ زیرا آن چیزی که در کتاب هست در کلام نیست و بسیاری از مهارتها و عادات نیک را افراد فقط از طریق کتاب خواندن یاد می‌گیرند.

در زمینه ایجاد کتابخانه‌ها در استان باید از دریچه امید صحبت کنیم

طیب نیکوکام، عضو مجمع خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان بیان کرد: در ارتباط با وجود کتابخانه‌های عمومی در استان باید از دریچه امید صحبت کنیم؛ چرا که امروزه پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در زمینه توسعه کتابخانه‌های عمومی در استان داشته‌ایم و شرق و غرب هرمزگان درنوردیده شده است و در بیشتر مناطق صاحب کتابخانه هستیم و با همت بلند خیرین و مسئولین روزی فرا می‌رسد که هیچ فردی دغدغه عدم دسترسی به کتاب را نخواهد داشت.

وی ادامه داد: امروزه امکانات علم نسبت به گذشته بسیار قابل تحسین است ولی متأسفانه فرد طالب علم بسیار کم شده است و باید علاوه بر داشتن دغدغه ساخت کتابخانه، نسبت به ترغیب افراد به کتابخوانی، برنامه ریزیهای دقیقی صورت گیرد.

نیکوکام افزود: متأسفانه همکاری و هم افزایی ضعیفی بین دستگاهها وجود دارد و برنامه ریزی برای استفاده از امکانات تلفیقی و هماهنگی در کشور بسیار ضعیف است؛ سازمانها می‌توانند با استفاده از ظرفیتها و پتانسیل‌های یکدیگر، کمبودها را جبران کنند و با صرف کمترین هزینه، بیشترین خدمات را به مردم ارائه دهند.

وی نسبت به بسته شدن کتابخانه شهدای بندرعباس ابراز تأسف نمود و بیان کرد: چرا باید بحث کتابخوانی مردم استان تحت تأثیر منیت‌های سازمانهای دیگر قرار گیرد و مردم از این امکان عالی برای رشد خود محروم بمانند؟ مسئولین باید همت کنند تا این مکان به کاربری قبلی خود بازگردد و مجدداً احیا شود.

عضو مجمع خیرین کتابخانه‌ساز استان هرمزگان افزود: فضای پارکها باید استفاده چندمنظوره شود و برای این مکانها امکانات کتابخوانی فراهم گردد تا مردم علاوه بر تفریح از امکانات کتابخوانی پارکها نیز بهره مند گردند.

وجود کتابهای غنی در کتابخانه‌ها باعث می شود طالب علم هیچگاه از حضور در کتابخانه و کتاب خواندن سیر نشود

شیخ محمدعلی امینی، نماینده خیرین شهرستان قشم بیان کرد: جای بسی خوشحالی است که در استان ما خیرینی که علاقه مند به کتابخانه سازی هستند زیاد هستند و روز به روز بر تعدادشان افزوده میشود؛ زیرا هر اقدامی در این زمینه صورت گیرد باعث توسعه استان خواهد گردید و باعث رشد و شکوفایی مردمی خواهد شد که دارای سبقه فرهنگی بالا و نامی درخشان در کارهای خیرخواهانه هستند.

وی وجود کتابخانه‌های مجهز و غنی را در سراسر استان ضروری دانست و افزود: باید خیرین را ترغیب کنیم که به کتابخانه سازی بیشتر روی آورند زیرا ساخت کتابخانه، خدمت بزرگی به علاقه مندان به کتاب و نوجوانان است تا بتوانند اوقات فراغت خود را با کتاب پر کنند و نیاز به داشتن دوست خوبی چون کتاب را اقناع کنند.

نماینده خیرین شهرستان قشم وجود کتابهایی که طبق نیاز مردم منطقه در کتابخانه‌ها قرار داده می‌شود را امری لازم و ضروری و یکی از راههای جذب مردم به کتابخانه‌ها عنوان کرد و افزود: اگر کتابهای پرمحتوا در کتابخانه‌ها موجود باشد باعث ایجاد انگیزه‌ای خواهد شد که طالب علم هیچگاه از کتاب خواندن سیر نشود و گذر زمان را در کتابخانه، احساس نکند.

شناسایی مناطق محروم و ساخت کتابخانه در این نقاط در اولویت قرار گیرد

اسدالله نعمت زاده، نماینده خیرین شهرستان بندرعباس و اهدا کننده ساختمان کتابخانه عمومی فاطمه نعمت زاده شهر فین با حضور در این جلسه بر ضرورت شناسایی مناطق محروم در استان تأکید کرد و ادامه داد: بسیاری از مناطق در سطح استان هستند که به عنوان مناطق محروم شناخته نشده‌اند؛ در حالی که مردم این مناطق از حداقل امکانات نیز برخوردار نیستند و انتظار می‌رود مسئولین و خیرین، توجه ویژه‌ای به این مناطق داشته باشند و امکان دسترسی به کتاب و کتابخانه برای آنان فراهم گردد.

گفتنی است از مصوبات مهم این جلسه، اعلام آمادگی خیرین برای ساخت بزرگترین کتابخانه خیرساز در سواحل مکران، مشارکت صنایع غرب هرمزگان در ساخت کتابخانه‌های عمومی و تشکیل منظم جلسات مجمع خیرین استان بود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 268