1397/10/15 شنبه با هدف ارتقای دانش و مهارت کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ برگزاری کارگاه آموزشی «آشنایی با خدمات مرجع» و «شاداب سازی کتابخانه‌های عمومی» کارگاه آموزشی «آشنایی با خدمات مرجع» و «شاداب سازی کتابخانه‌های عمومی» با حضور کتابداران و رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، با هدف ارتقای دانش و مهارت کتابداران، کارگاه آموزشی «آشنایی با خدمات مرجع» و «شاداب سازی کتابخانه‌های عمومی» با حضور کتابداران و رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: متاسفانه عصر کنونی و گسترش شبکه های مختلف اجتماعی موجب شده عموم مردم به ویژه کودکان و نوجوانان از دوستی با کتاب و کتابخوانی بیش از گذشته فاصله بگیرند  اما لذتی که در مطالعه کتاب وجود دارد قابل مقایسه با مطالعه مطالب شبکه های مختلف اجتماعی نیست؛ چراکه تماس مستقیم با کتاب انس و الفتی وصف ناشدنی در مخاطب ایجاد می کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان افزود: کتابداران با کسب دانش و آگاهی لازم نقش بسزایی در هدایت و جذب مخاطبان خود به مطالعه و حتی معرفی کتاب های هدفمند دارند و به این موضوع باید بیش از گذشته توجه شود.

ایشان یکی از راه های جذب اعضا به کتابخانه‌های عمومی را شاداب سازی و جذاب کردن محیط کتابخانه‌های عمومی، آراستگی و استاندار بودن محیط، احساس راحتی عضو در محیط و تامین فضایی در خور شان عموم برای استفاده از گنجینه علم و دانش دانست و افزود: این امر بالاخص برای قشر کودک و نوجوان از حساسیت بیشتری برخوردار است.

معصومه لطیفی، دانش آموخته مقطع دکترای علم اطلاعات و دانش شناسی به عنوان مدرس این کارگاه دو روزه بیان کرد: نقش كتابدار به عنوان يكي از اعضاء اصلي گروه شاداب سازی كتابخانه ها دارای  اهميت بسزایی است و کتابدار شاد باید دارای مهارت ارتباطی مؤثر و خصوصیات اخلاقی خویشتن دار بودن، مهربان بودن، راستگو بودن و .. باشد و در ارائه خدمات بهینه به اعضا مهارت داشته باشد.

وی ادامه داد: تبادل تجربه موفق همکاران در رابطه با شاداب سازي محیط کار، مطالعه در خصوص شادي، بها دادن به مراجعان کنجکاو و پرتحرک و شاداب، ايجاد فضاي سبز و استفاده از رنگ هاي شاد و جذاب در کتابخانه، فراهم کردن برنامه هاي شاداب سازي، ترغيب کارکنان به استفاده از لباس هاي مناسب با رنگ هاي رنگ مناسب و شاد، نمایش فیلم و تئاتر نمایش های عروسکی، خواندن قصه ها و داستان هاي جالب و دوست داشتني براي کودکان، برگزاری نمایشگاه دست سازه ها آثار نقاشی کاریکاتور- شعر و ... از جمله راههای شاداب سازی کتابخانه‌ها دانست.

وی در کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: کتابخانه‌های عمومی نه به واسطه مجموعه‌ای که در اختیار دارند بلکه به واسطه اعضا و انسانهایی که توان دریافت اطلاعات و انتقال اطلاعات مناسب از هر جا و هر مکان را دارا هستند به منزلت اجتماعی دست می‌یابند و جایگاه کتابخانه‌ها با پاسخ‌های سودمندی که توسط کتابدار مرجع داده شده و تأثیر آن پاسخ‌ها بر فعالیت‌های فردی و اجتماعی که پاسخ‌ها را دریافت کرده است تعیین می‌شود.

نسیمه بلندآبادی، کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور در این کارگاه بیان کرد: کودکان و نوجوانان همواره طیف وسیعی از جامعه کتابخانه عمومی را شکل می دهند. جذب این قشر از جامعه به کتابخانه ضمن جذب والدین آنها، بستری برای رشد و تعالی اعضایی دانش پژوه ایجاد میکند که می توانند در آینده منشأ اثر باشند. کتابخانه ها و کتابداران باید به شیوه های مختلف در پی جذب این گروه جوان و پرانرژی به کتابخانه باشند و به کمک شیوه های مبتکرانه، جدید، متنوع و به روز، لذت مطالعه را به آنان بچشانند و عادت به مطالعه را در وجودشان همیشگی نمایند.

در پایان این کارگاه دو روزه از کریم بهزادی نیا، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان حاجی آباد؛ سمیه لشکری، کتابدار کتابخانه عمومی سیدالشهدا حاجی آباد؛ فهد داستانی، مسئول کتابخانه عمومی حاج عبدالله والی روستای خمینی شهر بشاگرد؛ اکبر پرویشی و شفق کریم آبادی، کتابداران کتابخانه عمومی سیدالشهداء میناب به عنوان کتابدارانی فعال و خلاق توسط مدیرکل تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 656